Shqipėria

Presidenca, “furtunė” shkarkimesh

Bota Sot | 03.10.2012 21:22
Presidenca, “furtunë” shkarkimesh

Largimi i ish-presidentit, Bamir Topi, nga Presidenca ėshtė shoqėruar me njė furtunė largimesh dhe transferimesh tė stafit qė pėr pesė vjet ishte pjesė e kėtij institucioni.

Me ardhjen e Bujar Nishanit nė krye tė shtetit shqiptar, Presidenca ka marrė vendimin fillestar pėr tė spastruar tė gjithė stafin politik tė ish-presidentit Bamir Topi, tė pėrbėrė prej 12 personalitetesh. Por kjo lėvizje ka qenė vetėm fillimi, pasi punonjėsit e sigurisė sė Presidencės e pėsuan gjithashtu nga spastrimi qė u krye prej kreut tė ri tė shtetit.

Sipas gazetės Shqip, 16 oficerė tė Gardės, tė cilėt punonin nė Presidencė gjatė kohės qė ajo drejtohej nga Topi, janė transferuar jashtė Tiranės. Mė i prekuri nga ky proces rezultoi drejtuesi i grupit tė shoqėrimit tė Topit, Frrok Kaēorri, tė cilit iu komunikua shkarkimi nga Garda.

Por, duket se Nishani ka vendosur tė spostojė pa hezitim edhe dy nga drejtorėt kryesorė tė Presidencės, tė cilėt mbajnė edhe statusin e nėpunėsit civil. Burimet bėjnė tė ditur se ka pasur edhe shkelje nė procedurėn e emėrimit tė sekretarit tė pėrgjithshėm tė Presidencės, Bardh Spahia, pėr tė cilin pretendohet se ėshtė emėruar nė kėtė post tė lartė tė nėpunėsit civil pa konkurs. Po kėshtu, burimet tregojnė se nė kundėrshtim me politikėn e tkurrjes sė shpenzimeve tė administratės, zyrtarėt e rinj tė stafit aktual tė Presidencės gėzojnė privilegje tė konsideruara sė fundmi si tė tepėrta.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria