Shqipėria

Ēėshtja ēame, Panariti nė Athinė: Duhet zgjidhje

Bota Sot | 03.10.2012 20:23
Çështja çame, Panariti në Athinë: Duhet zgjidhje

Zėdhėnės tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme tė Shqipėrisė bėnė tė ditur se Ministri Edmond Panariti gjatė takimit me homologun grek Avramopulos nė Athinė mes disa temave, ceku dhe ēėshtjen ēame.

“Ēėshtja ēame dhe e pronave tė shqiptareve ne Greqi kėrkon zgjidhje”, citon zedhenesi i Ministrise se Jashtme te Shqiperise.

Ministri Panariti kėrkoi, gjithashtu, zgjidhjen e shpejtė tė problemeve tė vėrejtura nė lidhje me lėvizjen e lirė tė shqiptarėve qė udhėtojnė drejt Greqisė dhe dokumentet e tyre. Ai kėrkoi, gjithashtu, shmangien e legalizimit te dokumenteve tė tė dy vendeve pėrmes hyrjes nė fuqi nė marrėdhėniet reciproke tė Konventės pėr Vulat Apostille. Sipas Ministrise se Jashtme te Shqiperise, kjo kėrkesė e cila gjeti mirėkuptimin e Ministrit Avramopulos.

'Nė axhendėn e marrėdhėnieve dypalėshe ka edhe ēėshtje, tė trashėguara apo tė reja, qė duhet tė futen nė rrugėn e trajtimit pėr tė gjetur zgjidhje. Kėto ēėshtje u ngritėn gjatė kėtij takimi dhe mund tė them se gjetėm mirėkuptim pėr negocimin e tyre nė nivel ekspertėsh, nė takime tė veēanta apo komisione tė pėrbashkėta, sipas vetė ēėshtjeve', deklaroi me pas per shtypin, Panariti.

Gjatė bisedimeve tė dy Ministrat shprehėn shqetėsimin pėr rritjen e frymės nacionaliste dhe siguruan pėr vullnetin dhe angazhimin e tyre pėr njė politikė qė dekurajon ēdo retorikė manipuluese e me ngarkesė nacionaliste qė dėmton marrėdhėniet mes dy vendeve tona.

Nga ana e tij, Ministri Avramopulos propozoi institucionalizimin e bashkėpunimit ndėrministror pėrmes takimeve periodike tė njė grupi ministrash tė tė dy vendeve pėr tė trajtuar ēėshtje me interes reciprok. Gjithashtu, ai kėrkoi realizimin e takimeve mė tė shpeshta me homologun shqiptar dhe zhvillimin e konsultimeve periodike mes tė dy MPJ-ve. Ministri Avramopoulos siguroi pėr mbėshtetjen e plotė tė Greqisė nė procesin e integrimit evropian tė Shqipėrisė.

Kosova
Sic ben te ditur zyra e shtypit te MInistrise se Jashtme te Shqiperise, gjithashtu, Ministrat Panariti-Avramopulos ndanė mendime lidhur me zhvillimet e fundit nė rajon, promovimin e marrėdhėnieve tė fqinjėsisė sė mirė e perspektivės euro-atlantike tė tė gjitha vendeve tė rajonit. Ministri Panariti vlerėsoi raportet e vendosura mes Qeverisė greke dhe asaj tė Kosovės dhe shprehu, me kėtė rast kėrkesėn e njohjes formale tė pavarėsisė sė Kosovės nga shteti.

Nė pėrfundim Ministri Panariti e ftoi homologun grek pėr tė zhvilluar njė vizitė nė Shqipėri.

Panariti-Papulias
Ndėrkaq po sot, Ministri Panariti ka pasur njė takim edhe me Presidentin grek, Karolos Papulias. Duke e vlerėsuar zotin Papulias njė mik tė mirė tė shqiptarėve, Panariti ka kėrkuar tė heqin paragjykimin pėrmes dialogut dhe bashkėpunimit tė ngushtė. “Tė forcojmė marrėdhėniet nė tė mirė tė popujve tanė. Kemi pėrballuar kriza bashkarisht. Kemi kapėrcyer dhe ndajmė sfida tė pėrbashkėta. Tė heqim paragjykim pėrmes dialogut dhe bashkėpunimit tė ngushtė”, tha ai.

Presidenti Papulias nga ana e tij ka kėrkuar vullnet pėr tė kapėrcyer problemet qė ekzistojnė nė mes tė dy vendeve. Duke vleresuar progresin e madh qė ka shėnuar Shqipėria drejt BE, Presidenti grek deklaroi se Greqia mbėshtet pėrpjekjet e Shqipėrisė pėr integrim.

“Kam besim tek popujt tanė. Duhet tė tregojmė vullnet pėr tė kapėrcyer problemet qė ekzistojnė nė mes tė dy vendeve. Jam mik i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve. Vlerėsoj progresin e madh qė ka shėnuar Shqipėria drejt BE. Greqia ju mbėshtet nė pėrpjekjet tuaja pėr integrim. Miqėsia Greko-Shqiptare ėshtė faktor themelor pėr stabilitetin e Ballkanit. Emigrantėt shqiptarė kanė dhėnė kontribut nė zhvillimin e ekonomisė greke”, theksoi ai.

Mediat greke
Ndėrsa ēėshtja delikate e ēamėve ėshtė prekur nė zemėr tė Athinės nga ministri shqiptar Panariti, mediat greke e kanė anashkaluar kėtė deklaratė. Nė cdo citim mediatik, ditėn e sotme nga mediat greke u theksua marrdhėnia diplomatike mes 2 vendeve, ato ekonomike, madje dhe ēėshtja e kufirit detar. Por nė asnjė rresht, mediat greke nuk pėrfolėn, ēėshtjen ēame.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria