Shqipėria

Rama kundėr amendamenteve tė vetė PS-sė, bllokon statusin

Bota Sot | 03.10.2012 19:54
Rama kundër amendamenteve të vetë PS-së, bllokon statusin

PD: Rama pas ēdo humbje kėrkon tė bėjė Pazar

Qėndrimi i palėkundur i Partisė Socialiste pėr tė mos votuar ligjet me 3/5 ka sjellė reagimin e ashpėr tė selisė blu. Sipas saj, bllokimi i kėtyre ligjeve ka pėr qėllim pazarin pėr ardhjen nė pushtet.
“I tronditur dhe me pamjen e tė dėshpėruarit nga humbjet e njėpasnjėshme dhe tė asaj tė pritshme nė tė ardhmen, si edhe nga mundėsia e dėshtimit pėr tė bllokuar statusin e vendit kandidat, vazhdoi tė kėrkonte Pazar.
Me zė dhe me figurė para shqiptarėve ai deklaroi se nuk voton amandamentet qė ka propozuar vetė Partia Socialiste nė ligjin e Gjykatės sė Lartė dhe pėrsėriti kėrkesėn pėr pazar me Kryeministrin Berisha, si tė "vetmen rrugė" pėr tė kapur karrige. Gjatė kėtyre viteve, pas ēdo humbjeje tė tij, ai ka kėrkuar pazar”, vuri nė dukje zėdhėnėsja e Partisė Demokratike, Silvi Bardhi.
Gjithashtu, PD radhiti kėrkes-pazaret e bėra nė vijimėsi tė lidershipit socialist.
“Pazar nė 2007 kur kėrkonte tė shtynte mandatin e tij dhe dėshtoi, pazar nė 2009 kur humbi zgjedhjet politike dhe dėshtoi, pazar pėr heqjen e vizave dhe dėshtoi, pazar pėr tė marrė Bashkinė e Tiranės nė tavolinė dhe dėshtoi, pazar nė 2011 kur humbi pushtetin vendor dhe pėrsėri dėshtoi. Demokracia nuk ėshtė punė pazari, ajo nuk mund tė jetė si 20%-shi i lejeve tė ndėrtimit, qė ish-kryetari i Bashkisė aplikonte. As procesi i integrimit nuk mund tė jetė kurrė pazar”, u deklarua Partia Demokratike, lidhur me njė ēėshtje tė tillė.comments powered by Disqus
Tjera nga Shqipėria