Zyrtarizimi i çështjes “Çame” - Bota Sot
Zyrtarizimi i çështjes “Çame”

Shqipëria

E enjte, 25 gusht 2016

Zyrtarizimi i çështjes “Çame”

Më: 3 tetor 2012 Në ora: 18:17

Vizita e Ministrit të Jashtëm në shtetin helen dhe zyrtarizimi i çështjes “Çame” në takimet me drejtues të lartë të Athinës është përshëndetur nga Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet dhe shoqata “Çamëria”. Përmes një deklarate për shtyp, kjo parti vlerësoi angazhimin e treguar nga Ministria e Punëve të Jashtme dhe personalisht nga ministri Edmond Panariti për të kanalizuar në rrugë zyrtare dhe në axhendën diplomatike të Shqipërisë, çështjen çame.
“Kanalizimi i saj në analet diplomatike është sot, domosdoshmëria më e madhe e kësaj kauze të gjithë shqiptarëve. Për këtë arsye, parashtrimi i kërkesës së shqiptarëve të Çamërisë, në emër të shtetit shqiptar, nga z. Panariti përbën një hap konstruktiv përpara për futjen qartësisht në një axhendë përqasjeje europianiste për avancimin e zgjidhjes së çështjes çame. Ballafaqimi dhe hapja e çështjeve të mbetura pezull është rruga më e mire për zgjidhjen me dialog drejt përmirësimit të marrëdhënieve midis dy vendeve”, thuhet në deklaratë.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Kush ka të drejtë dhe çfarë duhet të bëj Qeveria me demarkacionin me Malin e Zi?

  Kuvendi duhet ta votojë marrëveshjen për demarkacion me Malin e Zi

  Qeveria duhet ta rishikoj marrëveshjen

  Opozita ka të drejtë që po kundërshton demarkacionin

  Qeveria ka të drejtë për demarkacionin

  Nuk duhet të votohet marrveshja, sepse me demarkacion Kosova humbë tokë

  Shiko rezultatet
test