I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës - Bota Sot
I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Shkencë & Teknologji

E mërkurë, 15 gusht 2018

I madh sa një piramidë, asteroidi i humbur kalon skaj Tokës

Më: 15 maj 2018 Në ora: 19:21
Asteroidi

Asteroidi 2010 WC9 sonte do të kalojë pranë Tokës në distancë prej 200.000 kilometrash.

Astronomët kishin menduar se asteroidi i gjatë 1340 metra kishte humbur në thellësitë e kozmosit, por doli se ata kishin gabuar.

WC9 u zbulua në vitin 2010 dhe vlerësimet janë se është i madh sa Piramida e Keopsit.     

Asteroidi mund të shihet me teleskop të vegjël dhe pritet të kalojë pranë Tokës diku pas mesnatës.

Komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test