SHBA zgjedhjet 2012

SHBA: Obama dhe Romney i mbrojtėn politikat e tyre

Bota Sot | 04.10.2012 08:33
SHBA: Obama dhe Romney i mbrojtën politikat e tyre

Nė Denver tė Kolorados nė Shtetet e Bashkuara, ėshtė mbajtur debati i parė televiziv ndėrmjet presidemntit Barack Obama dhe rivalit tė tij republikan nė zgjedhjet e nėntorit, Mitt Romney.

Nė kėtė debat u diskutua pėr ēėshtjet e brendshme, pėrfshirė ekonominė, rritjen e numrit tė vendeve tė punės dhe deficitin e qeverisė.

Presidenti Barack Obama tha se ai ka vizion tė ndryshėm nga ai i rivalit Romney:

“Prandaj, ēėshtja sonte kėtu nuk ėshtė se ku kemi qenė, por ku do tė shkojmė. Guvernatori Romney e ka perspektivėn e cila thotė se nėse ne i shkurtojmė taksat, drejtohemi kah tė pasurit, dhe i kthejmė prapa rregullat, atėherė ne do tė jemi mė mirė. Unė kam pikėpamje tjetėr”, tha Barack Obama.

Presidenti Obama e ka theksuar rėndėsinė e investimeve nė arsim.

“Mendoj se ne duhet tė investojmė nė arsim dhe trajnim. Mendoj se pėr ne e rėndėsishme ėshtė tė zhvillojmė burime tė reja tė energjisė kėtu nė Amerikė; pėr kėtė arsye ne e kemi ndryshuar kodin tonė tė taksave pėr tė pasur siguri se ne i ndihmojmė bizneset e vogla dhe kompanitė, qė investojnė kėtu nė Shtetet e Bashkuara; qė ne ta marrim njė pjesė tė parave qė e kemi kursyer, derisa ne i pėrfundojmė dy luftėra pėr ta rindėrtuar Amerikėn”, tha Obama.

Rivali i tij republikan, Mitt Romney, tha se politikat e presidentit Obama nuk “janė pėrgjigjje e drejtė pėr Amerikėn”.

“Presidenti e ka pikėpamjen e ngjashme me atė qė e kishte kur kandidoi pėr zyre, para katėr vitesh, atė tė qeverisė mė tė madhe, tė shpenzimeve mė tė mėdha, tė mė tepėr taksave, tė mė tepėr rregullimeve, pra nėse doni, do tė funksionoj njė qeveri qė do tė zgjerohet nga tė pasurit te tė varfėrit. Kjo nuk ėshtė pėrgjigjje e drejtė pėr Amerikėn”, tha Romney.
Kandidati republikan pėr president i ka hedhur poshtė pohimet se ai po planifikon t’i ulė taksat pėr tė pasurit, siē ka pretenduar Obama.

“Pėrgjigjja ėshtė po, ne mund tė ndihmojmė, por do tė merret njė rrugė tjetėr, jo ajo nė tė cilėn ne ishim, jo ajo qė presidenti e pėrshkruan si shkurt, ulje e taksave pėr tė pasurit. Kėtė unė nuk do ta bėjė. Plani im ka pesė pjesė bazike”, tha Romney.

Vlerėsohet se afro 50 milionė amerikanė e kanė ndjekur debatin televiziv Obama – Romney nė Shtetet e Bashkuara.

Ky ishte i pari prej tri debateve qė do tė zhvillohen deri mė 6 nėntor, kur mbahen zgjedhjet presidenciale.
comments powered by Disqus