Ndryshe

Karota, aleat i mėlēisė dhe zorrėve

Bota Sot | 20.09.2012 15:45
Karota, aleat i mëlçisë dhe zorrëve

E shtrydhur ose nė sallatė, karota pėrmban shumė sheqer, karoten, minerale dhe fibra, qė rregullojnė tretjen
Karotat janė perime me prejardhje mesdhetare, me tul dhe e fortė, e pasur me provitamina A dhe vitamina C, B1, B2, PP, D, E, natrium, kalium, kalcium, fosfor, sheqerna, shumė fibra tė tretshme (kryesisht pektinė) dhe 95% ujė. Pėrveēse u bėn mirė dhėmbėve dhe ndihmon nė zbardhjen e tyre, karota i jep energji trupit tonė, duke stabilizuar nivelin e kolesterolit nė gjak. Gjithashtu, mund tė pėrmendim edhe vetitė e betakarotenit tejet tė kėshillueshme nga mjekėsia moderne si njė element bazė pėr jetėgjatėsinė dhe funksionimin e mirė tė tė gjitha organeve tė njeriut. Kjo mori vlerash e bėn karotėn njė produkt tė shkėlqyer tė tokės me veti antioksiduese, pastruese, qė ndihmon nė tretjen e ushqimit, kundėr diarresė dhe kundėr anemisė. Nė praktikė, ėshtė fuqidhėnėsi mė i mirė pėr rimėkėmbjen gjatė stinės sė vjeshtės.

Shumė efikase kundėr kolitit dhe refluksit

Karota ėshtė shumė e kėshillueshme pėr tė luftuar sėmundjet e stomakut dhe zorrėve; sasia e lartė e provitaminės A qė gjendet te karota pėrmirėson funksionin dhe strukturėn e mukozės, duke reduktuar shqetėsimet qė lidhen me sindromėn e zorrėve nervoze dhe duke i mbrojtur nga sulmet muret e stomakut dhe zorrėve. Veprimi mbi mukozat shtrihet edhe nė gojė, hundė, fyt dhe mushkėri, qė kėshtu tė “karotizuara” janė mė pak tė ndjeshme ndaj sulmeve tė mikrobeve patogjene dhe infeksioneve. Pėrveē kėsaj, tė hash karota lehtėson punėn e mėlēisė, me pėrmirėsime tė rėndėsishme pėr sa u pėrket pėrgjigjeve imune.

Pas pushimeve, tretja vėshtirėsohet

Nė shtator, diēka thellė nė psikikėn tonė, por edhe nė trup e ndien si tė panatyrshme stilin e jetesės qė bėjmė. Ndonjėherė koliti mund tė jetė treguesi i vetėm i njė gjendjeje tė madhe ankthi, sidomos kur daljet kryhen qė nė mėngjes, nė fillim tė ditės sė punės: kjo tregon se kemi njė shqetėsim nė lidhje me gjėrat qė duhet tė pėrballemi, dhe se pushimet na kishin ē’mėsuar me idenė. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė njohim natyrėn e kėtyre ērregullimeve psikosomatike pėr tė shmangur marrjen e ilaēeve, qė nė kėto raste nuk janė ndonjė ndihmė e madhe.

Nė mėngjes pini lėng karote tė shtrydhur

Gjatė gjithė muajit shtator nė mėngjes pėrgatisni njė gotė me lėng karote tė shtrydhur dhe e pini atė me stomakun bosh. Nė qoftė se dėshironi mund ta pėrzieni me pak me lėng molle pa sheqer organizmi do t’ju funksionojė mė mirė, po ashtu mėlēia zorra e trashė dhe veshkat. Kjo pėrzierje lėngjesh ėshtė njė burim antioksidantėsh natyrorė qė parandalojnė formimin e rrudhave dhe favorizojnė daljen jashtė rregullisht.

Pėrdorini tė gjalla nė formė mezeje tė lehtė

Njė ose dy karota mund tė zėvendėsojė njė mesvakt, paradite ose pasdite, ndoshta duke i ngrėnė tė gjalla, sepse njė nga cilėsitė e tyre ėshtė pėrtypja dhe kėrcitja nė gojė. Nėse karotat konsumohen tė ziera nė vakt, mund t’u shtoni pak vaj ulliri, gjė qė bėn tė mundur asimilimin mė mirė tė betakarotenit, provitaminėn e tretshme qė nė mungesė tė yndyrės, nė pjesėn mė tė madhe tė rasteve humbet.comments powered by Disqus
Tjera nga Ndryshe