Kjo është receta e supës me hudhra që lufton ftohjen, viruset dhe shumë sëmundje në vend të antibiotikut - Bota Sot
Kjo është receta e supës me hudhra që lufton ftohjen, viruset dhe shumë sëmundje në vend të antibiotikut

Mjekësi alternative

E mërkurë, 26 shtator 2018

Kjo është receta e supës me hudhra që lufton ftohjen, viruset dhe shumë sëmundje në vend të antibiotikut

Më: 24 shkurt 2018 Në ora: 11:23
Ilustrim

Harrojeni gripin dhe vaksinat e tij. Një supë e bazuar në më shumë se 50 thelpinj hudhre, qepë, trumzë dhe limon do të shkatërrojë pothuajse çdo virus që hyn në rrugën e tij duke përfshirë ftohjet, gripin dhe madje edhe norovirusin. Ajo ka fituar reputacionin e saj si një luftued virusi në sajë të një prej përbërësve të saj kimikë, allicina.

Një gjetje e fundit dhe e rëndësishme nga Universiteti Shtetëror i Uashingtonit tregon se hudhra është 100 herë më e efektshme se dy antibiotikë popullorë në luftimin e sëmundjes që shkaktojnë bakteret zakonisht përgjegjëse për sëmundjet ushqimore.

Komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test