Mënyrat natyrale si të mbroheni nga sëmundja e Alzheimerit - Bota Sot
Mënyrat natyrale si të mbroheni nga sëmundja e Alzheimerit

Mjekësi alternative

E martë, 25 shtator 2018

Mënyrat natyrale si të mbroheni nga sëmundja e Alzheimerit

Më: 28 janar 2018 Në ora: 23:52
Ilustrim

Zvogëloni rrezikun që të goditeni nga dementia me një plan mbrojtës për tru. Këtë mund ta bëni duke shtuar aktivitetin, duke lexuar, vallëzuar dhe plotësuar fjalëkryq, apo duke luajtur në ndonjë instrument muzikor.

Por për të shmangur njërin prej llojeve të kësaj sëmundje – Alzheimerin, duhet kontrolluar edhe ushqimin, shkruan Mirror.

Ndaj këto janë mënyrat si të mbroheni nga kjo sëmundje:

1. Ruajeni trurin nga sheqeri
2. Lëvizni – ecni
3. Hapi ngapak dhe shpesh
4. Përmirësojeni gjumin
5. Bëni seks
6. Mirëmbajeni shëndetin oral.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test