Një grusht me bajame në ditë mbron zemrën - Bota Sot
Një grusht me bajame në ditë mbron zemrën

Mjekësi alternative

E mërkurë, 26 shtator 2018

Një grusht me bajame në ditë mbron zemrën

Më: 24 janar 2018 Në ora: 10:50
Foto ilustrim

Një grusht me bajame në ditë ngre nivelin e kolesterolit të mirë.

Sipas një studimi të fundit në SHBA, ngrënia e përditshme e bajameve e rrit me 19% nivelin e kolesterolit të mirë dhe nga ana tjetër ndihmon në uljen e nivelit të kolesterolit të dëmshëm.

Në këtë mënyrë, vetëm 43 gramë bajame në ditë ulin rrezikun e prekjes nga sëmundjet e zemrës.

Udhëheqësi i studimit, profesori Kris-Etherton, nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë, tha: “Nëse njerëzit fusin në dietën e tyre bajamet, do të kenë shumë të mira. Bajamet nuk shërojnë gjithçka, por kur konsumohen në nivelet e duhura, janë të shkëlqyera”.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test