Mediale & Vip

Rikthehet i madhi Adriano Celentano

Bota Sot | 09.10.2012 10:46
Rikthehet i madhi Adriano Celentano

Rikthehet nė skenė Adriano Celentano, njė prej kėngėtarėve mė tė dashur edhe pėr publikun shqiptar.

Tė paktė kanė qenė bashkėatdhetarėt tanė qė kanė marrė pjesė nė pjesėn e parė tė show-t gjigant muzikor tė Adrianos, krahasuar me atė numėr tė madh admiruesish, qė do tė kishin dashur tė merrnin pjesė nė kėtė eveniment muzikor tė jashtėzakonshėm.

I madhi Adriano u kthye nė skenė pėr publikun, qė mezi e priste, pas 18 vitesh njė periudhė kjo shumė e gjatė pėr dashamirėsit e tij tė muzikės. Megjithatė gjatė kėsaj periudhe Adriano na ka sjellė reagime nė mėnyrėn e tij ndaj realitetit, albume tė mrekullueshėm, muzikė cilėsore dhe tekste si gjithnjė me shumė peshė.

Nė shfaqjen e sė hėnės, kur Adriano tentoi ta kthente mbrėmjen nė njė 'talk show', iu desh tė tėrhiqej, sepse spektatorėt kishin dėshirė ta dėgjonin tė kėndonte. U ndėrpre nė kėtė tentativė nga publiku, por edhe nga kolegu i tij Gianni Morandi.

Qė nė natėn e parė tė shfaqjes, pasi 'Rock Economy' do tė vijė sėrish sonte nė natėn e dytė, qė ėshtė edhe mbrėmja kulmore, Celentano i dhuroi publikut kėngė tė periudhave tė ndryshme tė krijimtarisė sė tij. Celentano solli nė mėnyrė tė mrekullueshme "Si č spento il Sole" e po ashtu edhe kėngėn e re "La Cumbia di chi cambia". Mediat komentojnė se Adriano pati edhe disa pasiguri nė ekzekutimin e kėngėve, por nė pėrgjithėsi 74-vjeēari e kaloi me sukses provėn e radhės nė skenėn gjigante.

Pikat kulmore tė shfaqjes ishin kur Celentano solli "Il Ragazzo della Via Gluck", shoqėruar vetėm nga njė kitarė. Kėngėtari magjepsi tė gjithė Arenėn, duke mos gabuar as edhe nė njė notė, ndėrkohė qė publiku kėndonte i ekzaltuar bashkė me Celentanon. Mė pas erdhi pėr mrekulli dueti me Morandin "Scende la Pioggia".Publiku u ngrit nė kėmbė, ndėrsa kur tė dy sollėn kėngėn "Ti penso e cambia il mondo", entuziasmi, sidomos i spektatorėve tė vjetėr nė moshė, arriti kulmin. Adriano nė fund tė direktes televizive, e mbylli pėr publikun me 'Rock Around the Clock'.Publiku ndėrkohė ishte i gjithi nė kėmbė...Ndėrsa sonte, Adriano ngjitet sėrish nė skenė me surpriza tė tjera. Flitet pėr njė rikthim tė kėngėtares sė madhe Mina...a do tė ndodhė realisht kėshtu? Asnjėherė nuk i dihet. Adriano dhe tė tijėt, janė tė paparashikueshėm!comments powered by Disqus
Tjera nga Mediale & Vip