Mediale & Vip

Rozana Radi: “Ju rrėfej ndarjen me Kreshėn, burrat janė gėnjeshtarė”

Bota Sot | 07.10.2012 17:58
Rozana Radi: “Ju rrëfej ndarjen me Kreshën, burrat janë gënjeshtarë”

Kur nė njė kėngė i kėndohet dhimbjes, natyrshėm lind kurioziteti pėr tė mėsuar se sa dozė autobiografike ka nė kėtė krijim. Kėshtu ka ndodhur edhe me kėngėn mė tė fundit tė Rozana Radit, konkurruese te “Kėnga Magjike 2012”. Pika kulminante ėshtė ajo ku kėngėtarja thotė: “Ah moj nėnė, pse mė bėrė grua!”. Rozana sapo ka mbyllur njė histori dashurie njėvjeēare me repistin nga Kosova MC Kresha dhe, nga ana tjetėr, u kėndon burrave qė nuk dinė tė trajtojnė njė femėr. Pyetja ėshtė, a thua kanė ndonjė lidhje kėto dy ngjarje me njėra-tjetrėn? Tė gjitha kėto na i sqaron vetė Rozana nė kėtė rrėfim pėr “Panorama plus”.
Nga e more frymėzimin pėr tė bėrė njė kėngė, teksti i sė cilės ėshtė cilėsuar si kundėr meshkujve?
Natyrisht qė spunton e parė e kam marrė nga vetja e mė pas nga mikeshat e mia. Dihet qė nė biseda mes shoqesh, tema kryesore janė meshkujt, sa i duam, sa na bėjnė tė vuajmė etj. Dhe tė mbledhesh tė gjitha historitė bashkė tė kėtyre femrave, ka njė gjė qė i bashkon, qė ėshtė mungesa e respektit tė kėtyre meshkujve ndaj femrave. Kisha njė periudhė kohe qė e mendoja, mbase njė vit e gjysmė. Gjėja qė ma vėshtirėsonte punėn ishte teksti, pasi unė ndonėse se jam autore tekstesh, kėrkoja qė aty tė mos prekej vetėm diēka presonale, por me anė tė fjalėve tė sillja njė dukuri qė tashmė ėshtė kthyer nė fenomen. Madje edhe tani qė flasim, mendoj se ka ende gjėra pėr tė thėnė nė atė tekst, por ėshtė e pamundur qė brenda njė kėnge tė thuash gjithēka.
A mendon se njė kėngė mund tė ndryshojė diēka nė raportet e femrave me meshkujt, a mund t’i ketė prekur kėnga jote ata?
Mendoj se meshkujt, njeriu qė duan mė shumė nė kėtė botė ėshtė mamaja, dhe nė momentin qė e dėgjojnė kėtė kėngė, ata mendojnė pėr nėnat e tyre. Them i ka prekur dhe mund tė kenė reflektuar rreth faktit se nesėr kur tė kenė njė grua, duhet ta trajtojnė me tė njėjtin respekt dhe dashuri qė trajtojnė nėnat e tyre.
Si kanė reaguar meshkujt qė ti njeh pasi kanė dėgjuar kėngėn?
Mė kanė thėnė se u ka pėlqyer, duke u distancuar nga ai tip mashkulli qė unė kam pėrshkruar nė kėngė, pasi mė thoshin qė ne nuk jemi tė atillė.
Ka njė moment nė kėngė kur thua: “ Ah moj nėnė, pse mė bėre grua!”. A mendon ndonjėherė se do kishte qenė mė mirė pėr ty po tė kishe lindur burrė?
E mendoj shpeshherė.
Ēfarė do ishte ndryshe nė jetėn tėnde?
Mendoj se ēdo gjė do ishte mė e lehtė pėr mua po tė isha mashkull. Plakat thonė qė kur lind njė femėr, qajnė edhe dyert e shtėpisė. Kjo ndodh nė vendet e botės sė tretė ku jemi edhe ne, ku shoqėria ėshtė ende jo shumė e zhvilluar dhe patriakale. Femra duron, jep mė shumė dhe merr mė pak. Femra vuan mė shumė, ndėrkohė qė burrat i marrin mė lehtė gjėrat. Natyrisht ka edhe pėrjashtime, por shumica janė ashtu siē e them unė nė kėngė.
Shohim qė kėnga ėshtė pėlqyer nga femrat, pse ky solidaritet femėror?
Mendoj qė femrat e pėlqejnė, sepse aty flitet pėr njė histori tė vėrtetė, qė ne prekim pėr ditė. Kjo kėngė ėshtė pėr atė burrin qė guxon tė ushtrojė dhunė mbi gruan nė sy tė gjykatėsit e plot raste tė tjera. Pra, ėshtė njė temė aktuale.
Cili ėshtė ai ves tipik i mashkullit qė ti e ke hasur rėndom dhe tė ka acaruar?
Gėnjeshtra, nuk e duroj dot.
Pse, femrat nuk gėnjejnė?
Femrat mund tė gėnjejnė pėr tė dalė nga situata, kurse meshkujt e kanė stil jete, nuk jetojnė dot pa tė.
A je e kėnaqur nga klikimet e kėngės “Ti s’ke zemėr” deri tani?
Unė s’u kam dhėnė shumė rėndėsi klikimeve, pėr mua janė sekondare, megjithėse mė thonė qė deri tani ėshtė parė shumė herė kjo kėngė. Nėse do tė synoja njė kėngė qė tė klikohej shumė, do tė konkurroja me njė kėngė ritmike. Por unė hyj nė kėtė garė pėr tė pėrcjellė njė mesazh dhe mė shumė se klikimet, mė kėnaqin komentet qė bėhen nė rrjetet sociale, tė cilat tregojnė se unė arrita tė merrja vėmendjen qė doja.
Krahas komenteve tė mira, pėr kėtė lėngė ka pasur edhe disa vėrejtje nga ndjekėsit e tu. P.sh. ėshtė konstatuar se ka mbi 10 kėngė, shumica popullore, qė kanė titullin “Ti s’ke zemėr”. Nuk e kishe parė qė ky titull ishte tashmė shumė i konsumuar?
Nė fakt nuk e dija, tani po e dėgjoj pėr herė tė parė. Mendoj qė ky tekst nuk mund tė kishte titull tjetėr qė t’i shkonte mė shumė.
Njė tjetėr koment ėshtė se kėnga “Ti s’ke zemėr” ngjan shumė me kėngėn “Femėr” me tė cilėn ke konkurruar tri vite mė parė. Ti si mendon, ngjajnė nė fakt?
Ngjajnė pėr faktin se interpretimi mund tė jetė i ngjashėm, por vija melodike ėshtė krejtėsisht tjetėr.
Thuhet gjithashtu se teksti i kėngės ėshtė shumė i ngjashėm me kėngėn e Mia Martinit, “Gli uomini non cambiano”…
Mia Martini thotė qė burrat nuk ndryshojnė, ėshtė fenomen i pėrbotshėm. Fakti qė i ka kėnduar ajo kėsaj kategorie meshkujsh, nuk do tė thotė qė askush tjetėr tė mos e bėjė mė.
Kalojmė te pyetja qė i kuriozon tė gjithė, sa flet pėr jetėn tėnde kjo kėngė?
Ka elemente autobiografike nė tekstin e kėngės, kam hedhur rreth 50% tė jetės sime.
Pra, 50% e jetės sate me meshkujt ka qenė njė zhgėnjim…
Natyrisht qė ka qenė njė zhgėnjim. Nėse nuk do tė ishte i tillė, unė do tė isha me fėmijė sot, sepse e dua shumė familjen.
Ndėrkohė ti ke pak kohė qė ke mbyllur lidhjen me Mc Kreshėn, sa ka nga kjo histori nė atė tekst?
Ka nga jeta ime, por jo nga historia me Kreshėn.
As ai momenti nė kėngė kur thua se ai mė ka qėlluar? Tė ka qėlluar ndonjėherė Kresha?
Jo asnjėherė, ne kemi pasur njė histori dashurie shumė tė bukur.
Po si mund tė mbarojė njė histori dashurie shumė e bukur?
Nuk e di si mund tė mbarojė, pėrrallat mbarojnė me fund tė lumtur, por mbeten pėrralla, nuk bėhen realitet.
Por gjithsesi njė gjendje pesimizmi ta ka krijuar kjo ndarje, apo jo?
Patjetėr qė po, ėshtė njerėzore.
Ti qė ke ndarė shumėēka me gazetarėt, nuk ke preferuar ta ndash me ne arsyen e ndarjes, mund tė na thuash diēka tani qė ka kaluar pak kohė?
Ėshtė njė arsye shumė personale, tė cilėn kam zgjedhur tė mos e komentoj me tė tjerėt. Por mund t’ju them se pėr aq sa zgjati, ishte njė histori shumė e bukur. Ne nuk jemi zėnė pėr asgjė me njėri-tjetrin.
Pas mbarimit tė kėsaj lidhjeje, a mendon se dy partnerė nga arti mund tė mos jetė marrėdhėnia e duhur pėr ty?
Jo nuk e mendoj, varet se kė ke nė krah, mamaja ime mbajti nė krah njė artist dhe lidhja e tyre qe perfekte.
Si i kalon ditėt tani mbas rikthimit nė Tiranė?
Jam shumė mirė, nė njė gjendje tė qetė dhe e rrethuar nga njerėzit e mi tė dashur.
Pas kėtyre eksperiencave, a ke njė stereotip tė mashkullit qė mendon se ėshtė i pėrshtatshėm pėr ty?
Vėshtirė tė mė pėrputhet fantazia me realitetin, sepse mė ndodh qė tjetėr gjė ėndėrroj dhe tjetėr mė del pėrballė.
Momentalisht je vetėm?
Po.
Ke vendosur tė rrish gjatė kėshtu?
Nuk e kam problem, kam shumė shokė dhe them se duhet tė mendohem mirė pėr tė gjetur dikė tė saktė, jo thjesht pėr tė kaluar kohėn apo pėr t’u dukur ēift, por pėr tė gjetur njeriun e duhur.
Rozana, po tė ishte mashkull….
Po tė ishe mashkull do tė rrije pėrnatė nėpėr pube?
Do rrija, por jo pėrnatė.
Do bėheshe tapė, meqė si mashkull askush nuk tė paragjykon?
Ndonjėherė po.
Do luaje bixhoz?
Nuk e besoj.
Po tė ishe mashkull, do t’i kishe praktikuar lidhjet “one night stand”?
Varet se ku do kisha lindur. Nėse do isha mashkull dhe do jetoja nė Tiranė te “Tirana e re”, ku jetoj aktualisht, nuk e besoj, se shoh qė ēunat e lagjes nuk janė pėr aventurat e njė nate, duken mė seriozė.
Po tė ishe mashkull, nė ēfarė momenti do vendosje tė krijoje familje?
33 vjeē.
Po tė ishe mashkull, do ta praktikoje gjatė bashkėjetesėn pėr ta njohur mirė partneren dhe pėr tė mos rrezikuar ndarjen e pasurisė qė vjen si pasojė e celebrimit mė pas e divorcit?
Do ta bėja pėr ta njohur mė mirė, por jo pėr punė pasurie, sepse do tė isha me siguri njė mashkull intelektual.
Po tė ishe mashkull, do tė kėrkoje njė partnere tė bukur duke mos i dhėnė shumė rėndėsi inteligjencės, apo pėr ty bukuria do tė ishte e dorės sė dytė?
Po tė isha mashkull, do tė kėrkoja njė femėr te fortė, sepse pas njė burri tė suskesshėm, qėndron njė grua e zonja.
Po tė ishe mashkull, do ta tradhtoje ndonjėherė gruan?
Ma merr mendja qė nuk do tė bėja tė tilla kompromise.comments powered by Disqus
Tjera nga Mediale & Vip