Mediale & Vip

Jehona Sopi: Si ka ndryshuar jeta ime pasi jam bėrė nėnė

Bota Sot | 07.10.2012 17:26
Jehona Sopi: Si ka ndryshuar jeta ime pasi jam bërë nënë

Ėshtė rikthyer me njė tjetėr klip tė ri pas lindjes sė vajzės. Ka vetėm gjashtė javė qė Aria ka ardhur nė jetė, ndėrsa Jehona ka vendosur tė lanēojė nė treg klipin me titull ‘’Do t’i laj kėmishat tua’’, kėngė kjo e cila flet mė shumė pėr njė burrė i cili mban rreth vetes mė shumė se njė grua. Edhe pse i ka anashkaluar gjithmonė intervistat e shkruara, kėngėtarja Sopi nuk ka mundur t’u shmanget atyre televizive, ku e ftuar ka qenė tek emisioni ‘’Prive’’ duke treguar edhe emocionet passi ėshtė bėrė nėnė. Nė studion e tyre ajo ėshtė shfaqur e veshur me njė palė pantallona tė gjera, tė cilat kanė fshehur linjat e humbura tė kėngėtares gjatė shtatzėnisė…
Do na tregosh pak pėr emocionet dhe ndjenjat e tė bėrit nėnė?
Sigurisht qė nuk kam fjalė ta pėrshkruaj, por do kisha dashur qė tė gjitha femrat ta pėrjetojnė.
Aria ėshtė fėmijė i urtė apo i zhurmshėm?
Ndoshta ngaqė ėshtė fėmijė i parė ka shumė stres. Por jeta ime ka ndryshuar shumė nė aspekt pozitiv, kėshtu qė edhe natėn po zgjohem me gėzimin mė tė madh, asnjėherė nuk bėhem nervoze, edhe pse ka kohė qė jam pa gjumė.
Po kthehemi pak tek klipi i ri, tė cilin do e promovosh sė shpejti. Gjatė xhirimit tė kėngės ke qenė shtatzėnė, mund tė na i tregosh bashkėpunėtorėt?
Ėshtė interesante se ideja pėr kėngė tė re ka qenė para se tė ngel shtatzėnė. Por gjatė asaj periudhe ngela shtatzėnė dhe nuk kam pasur njė shtatzėni shumė tė lehtė (qesh), por gjithsesi vendosa ta realizoj kėtė projekt. Xhirimet kanė zgjatur, po unė nuk dukem aty nė klip si shtatzėnė dhe ideja ka qenė qė unė tė mos dukem.
Nė kėngė ka diēka nga jeta juaj?
Absolutisht asgjė, ka qenė vetėm njė kėngė e imja qė ia kam drejtuar burrit tim, ‘’A do plakemi bashkė’’. Ndėrsa kjo kėngė ka njė titull mė tė gjatė ‘’Unė do t’i laj kėmishat tua’’, qė zakonisht nė mentalizetin tonė ka shumė femra qė lajnė kėmishat e burrave tė tyre ndėrsa ata kanė njė shoqe tė pandashme ku komplimentet dhe kėnaqėsitė i marrin nga ato, ndėrsa nė shtėpi kanė njė grua qė kujdeset pėr punėt dhe fėmijėt. Ajo edhe pse i lan kėmishat, nuk do tė thotė qė kėnga u dedikohet atyre meshkujve tė martuar qė kanė shoqe plus, por edhe atyre qė janė tė lidhur me nėnat e tyre qė kanė ndikim tek ato.
Mė herėt ėshtė shkruar se Jehona do largohet nga muzika…
Ndoshta ka pasur momente qė unė jam lodhur nga ky treg, qė ėshtė jashtėzakonisht i vogėl. Prishtina ėshtė shumė vend i vogėl pėr t’u bėrė i madh, por shumė vend i madh pėr mos tė tė lėnė tė jetosh rehat. Ne jemi njė lagje e njė metropoli tė madh, muzikėn e bėj pėr qejf dhe pėr ata qė kanė dėshirė ta dėgjojnė. Jam e lumtur me ato qė kam arritur nė muzikė, nuk ka pasur kompromis 100%, kam bėrė atė qė kam dashur e nuk kam shikuar dėshirėn e masės.
Ēfarė pret nga klipi i fundit?
Ata qė e kanė dėgjuar, tė afėrmit, miqtė, shoqėria e kanė pėlqyer shumė. Edhe Lavdimi qė ka qenė nė rrjedha vazhdimisht, edhe pse ėshtė bankier, jep mendimin e tij se ka shumė vesh pėr muzikė. E kanė pėlqyer shumė, po pres tė pėlqehet dhe nga dėgjuesit, nuk bėhet bajat, nuk tregon ndonjė potencial tė madh, e kėnduar me shumė emocion. Kėngėn e kanė punuar Armendi dhe Aida dhe mendoj se kam punuar me njerėz profesionistė.comments powered by Disqus
Tjera nga Mediale & Vip