Mediale & Vip

Grupi ABBA do tė “ribashkohet” nė muze

Bota Sot | 04.10.2012 14:25
Grupi ABBA do të “ribashkohet” në muze

Njė ekspozitė e grupit ABBA, qė deri mė tani ka udhėtuar nėpėr botė, do tė ketė shtėpi tė pėrhershme nė muzeun e ri qė do t’i dedikohet kryesisht katėrshes suedeze qė shiti mė shumė se katėr milionė albume qė nga viti 1970.
Ish – anėtari i kėtij grupi, Bjoern Ulvaeus, ka thėnė se “ABBA The Museum”, do tė jetė pjesė e njė salle muzikore suedeze, qė do tė inaugurohet nė kryeqytetin suedez, Stockholm, nė pranverėn e vitit tė ardhshėm.
Nė kėtė muze do tė vendosen disa nga kostumet qė bendi i kishte pėrdorur nė skenė, instrumentet dhe tė tjera relikte qė ishin ekspozuar nė kuadėr tė ekspozitės “ABBA World”, qė kishte shėtitur nga Evropa deri nė Australi nga viti 2009 deri mė 2011. Ulvaeus ka thėnė se ai shpreson qė tė katėr ish-anėtarėt e ABBA-s do tė jenė tė pranishėm nė ceremoninė e hapjes sė muzeut, qė ende nuk ėshtė pėrcaktuar nėse do tė mbahet nė prill apo nė maj. Mirėpo ai nuk ka folur pėr ndonjė mundėsi qė bendi tė dalė sėrish nė skenė.
“Ne jemi i vetmi grup qė asnjėherė nuk ėshtė ribashkuar. Mendoj se kjo ėshtė cool”, ka thėnė Ulvaeus (67) pėr “The Associated Press” pas njė konference pėr media tė mbajtur nė Stockholm.
“Ėshtė pėrparėsi pėr ABBA-n qė ju i mbani mend ata muzikantėt e rinj e ambiciozė tė viteve ‘70”, ka shtuar ai. Anėtarėt tjerė tė bendit tė famshėm suedez ABBA ishin Benny Anderson, Agnetha Faltskog dhe Anni-Frid Lyngstad. Ata kishin krijuar bendin si dy ēifte tė martuara, duke u ngjitur nė majat e top – listave botėrore, pasi fituan garėn e Kėngės Evropiane mė 1974 me kėngėn “Waterloo”.
Ata vazhduan tė performojnė edhe pasi tė dy ēiftet u divorcuan, por bendi u shpėrbė nė fillim tė viteve ‘80.
“Ne u ndalėm kur ishim plotėsisht nė kulm”, ka thėnė Ulvaeus. “Dhe kur u ndalėm ideja ishte tė pushonim pak, tė kryenim disa punė dhe tė ktheheshim pėrsėri sė bashku. Por asnjėherė nuk ndodhi kjo”, ka shtuar ai.
Megjithėse bendi nuk u bashkua, muzika e ABBA-s vazhdoi tė jetojė, me miliona albume tė shitura pėr ēdo vit dhe pėrmes mjuziklit tė famshėm “Mamma Mia”.
Qyteti i Stockholmit, qė prej kohėsh kishte paralajmėruar se do tė ndėrtonte njė muze pėr pop – bendin mė tė famshėm suedez. Kėsaj here, ndėrtesa e muzeut tė bendit ėshtė duke u ndėrtuar afėr njė parku nė Djurgarden, njė nga ishujt e shumtė tė kryeqytetit suedez.
Ulvaeus u ka thėnė gazetarėve se kishte hezituar pėr tė pėrkrahur idenė qė tė ndėrtohej “njė muze para se unė tė vdes”, por megjithatė, i pėlqen ideja qė ABBA do tė pėrfshihet nė sallėn mė tė famshme nė tė cilėn do tė nderohen tė gjithė muzikantėt suedezė. Kur nisi ideja pėr ekspozitėn shėtitėse, Ulvaues thotė se anėtarėt e ABBA – s kishin shprehur gatishmėri tė plotė tė jepnin gardėrobėn e paharrueshme skenike, duke pėrfshirė edhe kostumet vizėlluese dhe ēizmet me take tė larta- disa prej tė cilave ai nuk do t’i harrojė asnjėherė.
“Kam pasur njė kostum qė e mbaj mend nė veēanti, qė mė dukej sikur Supermani me pelerinė”, ka thėnė Ulvaeus. “Mė ēmend kurdo qė e shoh”, ka shtuar ai.comments powered by Disqus
Tjera nga Mediale & Vip