Maqedonia

Gruevski: ‘Me statujat po ndėrtojmė shtetėsinė’

Bota Sot | 24.10.2012 10:58
Gruevski: ‘Me statujat po ndërtojmë shtetësinë’

Ministria e Jashtme pėruroi sot objektin e saj tė ri nė qendėr tė kryeqytetit. Shiritin e kuq e prenė krerėt mė tė lartė shtetėror, ndėrkohė qė nė ceremoninė solemne tė pranishėm ishin funksionarė shtetėrorė, deputetė, pėrfaqėsues diplomatikė, ministrat e VMRO DPMNE-sė por jo edhe tė BDI-sė. Kryeministri Gruevski, nė fjalimin e tij pėrurues theksoi pėrfitimet dhe aspektet pozitive nga ndėrtimi i monumenteve dhe objekteve nė kuadėr tė projektit ‘Shkupi 2014’. Siē u shpreh ai , qeveria e tij me kėto ndėrtime po vendos shtyllat e shtetėsisė qė do tė dėshmojnė ndėrtimin e Maqedonisė.
“Rreth Maqedonisė ngrihen shumė shtylla pėr objekte tė rinj, muze tė rinj, shkolla tė reja, stadiume tė rinj, salla sportive, spitale tė rinj, hidrocentrale tė rinj, ndėrtesa tė reja sociale dhe ndėrtesa komerciale, si dhe objekte tė tjera. Shtylla tė shtetėsisė sonė, shtylla qė do tė mbesin dhe do tė dėshmojnė pėr njė epokė kur nė Maqedoni ndėrtohej... shtylla pėr jetė mė tė mirė pėr tė gjithė qytetarėt e Maqedonisė dhe shtylla pėr brezat e rinj, ndėrtojmė tė ardhmen dhe ashtu do tė vazhdojmė!”, deklaroi Nikolla Gruevski, kryeministėr.
Edhe ministri i Jashtėm Nikolla Poposki, nė tė njėjtėn linjė me eprorin e tij, theksoi se Maqedonia ėshtė bėrė me njė objekt qė i shkon i pėr shtat njė shteti qė aspiron integrimin nė NATO dhe Bashkimin Evropian. Ai tha se Maqedonia do tė mbetet konstruktive nė qasjen dhe marrėdhėniet saj me fqinjėt, dhe tė sillet si njė shtet evropian.
“Mesazhi qė i dėrgojmė sot opinionit botėror, ėshtė i qartė si kristali... mesazh pėr ndėrtimin e tė ardhmes sė pėrbashkėt nė korniza evropiane dhe botėrore. Ne jemi sot njė shtet i cili ka pėrmbushur tė gjitha kriteret pėr anėtarėsim nė NATO dhe shtet i gatshėm qė tė fillojė sa mė shpejt bisedimet me BE-nė... rrethanat kanė ndryshuar ndėr vite por qėllimi ka mbetur i njėjtė... Shtėpia e re e Ministrisė sė Jashtme ėshtė shtėpia e botės progresive ku zotėron respekti pėr tė gjithė. Vendi ku, Lindja dhe Perėndimi, Veriu dhe Jugu bashkohen nė paqe dhe harmoni”, theksoi Nikolla Poposki, Ministėr i Jashtėm.
Objekti i ri i Ministrisė sė Jashtme kapi vlerėn e 13, 5 milion eurove. Vetė Gruevski e prezantoi objektin 7 katesh, si njė ndėr mė zbukuruesit e Shkupit, me sisteme bashkėkohore ajrosjeje, ngrohjeje e ftohjeje, nė kategorinė e objekteve me efikasitet energjetik. Statujat qė kanė pushtuar Shkupin, nuk mungonin as nė brendėsinė e objektit, e deri nė tarracė. Bėhet fjalė pėr 37 skulptura personalitetesh tė rėndėsishme tė diplomacisė botėrore, si dhe dhjetėra tė tjera qė pėrfaqėsonin traditėn dhe kostumografin e rajoneve tė Maqedonisė dhe vendeve fqinje.

Komentet

Komente (2) | Kthehu

Deri sa tė jetė Greqia ky shtet fantazmė do tė ushqehet me utopi. Le tė krijojnė sa tė duan statuja me histori fallco se ajo nuk ju pin ujė.

Gjakovari @ 24/10/2012 19:58

Statuja osht haram me marue. Ngase ato nuk paraqesin zotin. Nese ti zoterij mendon se me qasi sende ki mja pa hajrin, une ty po te tregoj se ti rand zabllud je. Por edhe ski me mujt me permirsue ngase allahu ti te ka gjykue per ferrrrrin !!!!

veselinovi @ 24/10/2012 13:21