Maqedonia

Zendeli dhe Georgievski, nderohen me ēmimin 23 tetori

Bota Sot | 24.10.2012 10:56
Zendeli dhe Georgievski, nderohen me çmimin 23 tetori

Nga 30 kandidatė prej tė cilėve vetėm dy shqiptar, ēmimi ’23 tetori’ kėtė vit iu nda shkrimtarit Halil Zendeli dhe piktorit Vlladimir Georgievski. Ky ēmim bazohet nė mirėnjohjet e personaliteteve tė ndryshme pėr veprimtarin e tyre nė sferėn e shkencės, kulturės dhe arsimit si dhe nė mbrojtjen e interesave shtetėrore dhe promovimin e prioriteteve dhe vlerave shtetėrore tė Maqedonisė,-theksoi kryetari i komisionit pėr ndarjen e kėtij ēmimi Vllado Kambovski. Ndėrsa fituesit e ēmimit u shprehėn tė privilegjuar nga pėrzgjedhja.
“Mu nda solemnisht ēmimi ‘23 tetori’ qė paraqet njė mirėnjohje tė lartė pėr mua, paraqet njė respekt dhe nder pėr mua dhe punėn time nė lėmin e kulturės dhe nė fushėn e veprimtarisė qoftė ajo botuese ose krijuese etj”, tha Halil Zendeli, shkrimtar.
“Kėtė mirėnjohje e shoh si obligim tė fuqishėm qė tė vazhdojė edhe mė tej tė krijojė duke kremtuar fuqinė e frymės qė e kremton lirinė. Nga vitet qė janė pas meje dhe ekspozitat e shumta kuptova se piktori gjithė jetėn e tij pikturon vetėm njė pikturė. Nė atė pikturė ėshtė qenia e tij me tė gjitha shenjat qė e bėjnė atė tė papėrsėritshėm dhe autentik”, tha Vlladimir Georgievski, piktor.
Deri tani ēmimi ‘23 tetori’ iu ėshtė ndarė tre shqiptarėve Tahir Zajazit, Havzi Mustafės dhe sė fundmi Halil Zendelit. Vitin e kaluar, ky ēmim nuk i takoi asnjė personaliteti shqiptar ndėrsa nė konkursin e sivjetmė pėrveē Halil Zendelit kishte konkurruar edhe aktori Bajrush Mjaku.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia