Maqedonia

Qeveria vazhdon tė ndėrtojė pėr tė gjitha gjeneratat e reja

Bota Sot | 23.10.2012 20:38
Qeveria vazhdon të ndërtojë për të gjitha gjeneratat e reja

Republika e Maqedonisė sot feston 119 vjetorin e formimit tė Organizatės revolucionare maqedonase - akt i cili ka lėnė gjurmė tė pėrhershme nė historinė e Maqedonisė dhe formimi i shtetit tė lirė, tė pavarur dhe sovran, theksoi kryeministri Nikolla Gruevski sot nė hapjen e ndėrtesės sė re tė Ministrisė sė Punėve tė Jashtme, duke ua uruar 23 Tetorin - Ditėn e luftės revolucionare maqedonase tė gjithė qytetarėve tė Republikės.

"Ne ndėrtojmė dhe do tė vazhdojmė tė ndėrtojmė me gjithė energjinė tonė tė investuar, me dėshirėn tonė, me punė tė pėrkushtuar. Nėpėr Maqedoni ngrihen shumė shtylla tė objekteve tė reja, tė muzeve tė reja, tė shkollave tė reja, tė stadiumeve tė reja, sallave sportive, spitale, tė hidrocentraleve tė reja, ndėrtesa tė reja me banesa sociale dhe komerciale, si dhe shumė objekte tė tjera. Shtylla tė shtetėsisė sonė, shtylla qė do tė mbeten tė dėshmojnė pėr njė kohė tė ndėrtimit tė Maqedonisė. Shtylla pėr jetė mė tė mirė tė tė gjithė qytetarėve tė Republikės sė Maqedonisė dhe shtylla pėr tė gjitha gjeneratat e ardhshme. Ndėrtojmė pėr tė ardhmen dhe kėshtu do tė vazhdojmė", tha mes tė tjerash nė fjalim kryeministri Gruevski.

Shefi i diplomacisė sė Maqedonisė Nikolla Poposki theksoi se ngjarja e sotme ėshtė me rėndėsi historike jo vetėm pėr diplomacinė e Maqedonisė, por edhe pėr tė gjithė qytetarėt e Republikės sė Maqedonisė.

Pas 20 vjetėve ekzistim tė pavarur, nėnvizoi Poposki, diplomacia e Maqedonisė bėhet edhe me kapacitete hapėsinore pėrkatėse pėr anėtare tė ardhshme serioze nė familjen evropiane.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia