Maqedonia

60 vjeēarja Feride Bilalli paditet pėr armėmbajtje pa leje

Bota Sot | 23.10.2012 10:30
60 vjeçarja Feride Bilalli paditet për armëmbajtje pa leje

Prokuroria Themelore nė Kumanovė ka ngritur aktakuzė kundėr tė moshuarės 60 vjeēare Feride Bilalli nga fshati Hotėl, pėr armėmbajtje pa leje. Nė aksionin policor ‘Monstra’ tė datės 1 maj tė kėtij viti, policia kishte hyrė nė shtėpinė e zonjės Bilalli, duke e arrestuar atė, ndėrsa nė shtėpinė e saj, sipas prokurorisė ishin gjetur vetėm plumba tė disa lloje armėsh. Me kėtė aktakuzė, 60 vjeēare Feride Bilalli rrezikon tė dėnohet me 5 vjet burg.

“Po, sot e pranova aktakuzėn kundėr Feride Bilalli pėr mbajtjen e armėve pa leje. Pra nuk ėshtė Gjyqi i Krimit tė Organizuar qė e filloi kėtė proces, por kėtė lėndė do ta ketė Gjyqi Themelor i Kumanovės. Akuza ėshtė pėr armėmbajtje pa leje. Nuk ka bazė pėr kėtė, e dini edhe vet se ėshtė njė grua nė moshė bile edhe e sėmurė dhe nuk ka lidhje me kėtė, dhe nuk ėshtė ndonjė armė pėr tė cilėn themi se mund tė akuzohet, por bėhet fjalė pėr disa plumba tė vjetėr qė nuk janė nė pėrdorim. Disa plumba janė gjetur, uniformė nga koha e konfliktit 2001, kanė gjetur njė sasi shumė tė vogėl tė plumbave, jo armė konkretisht, por plumba pėr armė, qė nuk ėshtė e lejuar pėr civilė, por qė nuk ka lidhje e akuzuara me pronėn e tyre dhe qė janė tė personit qė e kemi argumentuar nė fazėn e hetimit”, tha Naser Raufi, avokat.

Ndėrsa nė maj tė kėtij viti, pas aksionit policor ‘Monstra’, Feride Bilalli, nė njė intervistė pėr ALSAT M, shpjegoi aksionin e policisė qė kishte gjetur disa fishekė, tė cilėt ai i ruante kujtim nga vėllai i saj i ndjerė nga koha kur ai kishte qenė ish ushtar i UĒK-sė.

“I kam pas disa tesha tė UĒK-sė, kanė qenė tė vėllait tim, tė Hamzisė, rahmetlisė, ai ka vdekur, tani edhe djali ka shkuar pas tre muajsh lufta si mbaroi, ka shkuar edhe ai atje, ka shkuar me dajėn, i ka marrė teshat e dajės, ėshtė vesh, ėshtė fotografuar, edhe kanė qenė fotografitė aty, i kanė marrė edhe i kanė gjet disa okfira, disa fishekė tė kėqij tė prishtė”, tha Feride Bilalli, e akuzuar pėr armėmbajtje pa leje (03.05.2012)

Ndėrkohė, pėr sa i pėrket tė akuzuarve tjerė pėr vrasjen e pesėfishtė nė liqenin e Smillkovės, avokati Naser Raufi tha se edhe pas dėgjimit tė dėshmitarit tė mbrojtur nuk ka prova tė cilat mund tė inkriminojnė tė ndaluarit, si autorė tė vėrtetė tė vrasjes sė pesėfishtė. Pas marrjes nė pyetje tė dėshmitarit tė mbrojtur deri tė premten, duhet tė ngrihet aktakuzė ndaj 6 personave tė akuzuar, nė tė kundėrtėn ata duhet tė lihen nė liri, pasi pėrfundon paraburgimi i 6 dhe i fundit, i parashikuar nga ligji.

Komentet

Komente (4) | Kthehu

Ne Maqedoni denohet me burg 60 vjeēarja pa fakte, pa deshmi padrejtesisht, sepse Ali Ahmeti ka dhene leje, duke u be bashke me kaurrat Maqedon. E ne Kosove Adem Grabovci as qe eshte marre ne pyetje per armembajtje pa leje dhe plagosjen e gruas se tij. Ē“ka pasur me gruan s“me intereson, por ku jane organet e drejtesise, kur ne media madje e ka pranuar posedimin e armes pa leje dhe plagosjen e gruas???!! KLM.

Fati (Vjene) @ 24/10/2012 13:18

valla kjo shifet se ka prapavi politike nese nuk i del krah partia politike zdi kush presin deputetet tan mi shpetu ndeshta apet lufta!

diti @ 24/10/2012 08:57

Ok ju politika shqiptare ne Maqedoni po beni shummmm pak per raste te ketilla kur po ju prekin vetem ne ju dhe famijet e juaja atere reagoni edhe ate ashper.Si mund te lejohen gjera te ketilla te shkilet mbi gjakun e deshmorve.Ndryshe nuk shkilet mbi gjakun e tyre.

Zyli nga Lugina @ 23/10/2012 12:40

o kta denohen vetem se jan shqiptar dhe per asnji aresye tjeter e kjo halla pse asht shqiptare dhe pse mban mbules koke vetem per keta denohen pomaqedonasit jan edhe ma te keqi se shkijet e serbis

ramiz @ 23/10/2012 10:54