Maqedonia

Filloi fushata pėr tubimin e kurbanėve

Bota Sot | 21.10.2012 10:56
Filloi fushata për tubimin e kurbanëve

Bashkėsia Fetare Islame e RM tė shtunėn mė 20 Tetor, filloi fushatėn pėr tubimin e Kurbanėve tė cilat qytetarėt muslimanė tė Maqedonisė dhe mė gjerė do tė mund ti dhurojnė pėr nxėnėsit e Medresesė Isa Beu.
Nė konferencėn pėr shtyp tė mbajtur nga Kryetari i Komisionit tė Kurbanėve Rexhep ef. Ziberi njoftoi tė gjithė besimtarėt muslimanė se Bashkėsia Fetare Islame nga dita e shtunė ka filluar me fushatėn e grumbullimit tė kurbanėve tė cilat besimtarėt muslimanė i dedikojnė pėr medresenė Isa Beu. Ef. Ziberi gjithashtu shtoi se “njėsoj si vitin e kaluar, ēmimi i kurbanit do tė jetė nė kundėrvlerė prej 100 euro”, duke ua bėrė tė ditur besimtarėve se edhe pėrkundėr rritjes sė ēmimit tė kafshėve tė dedikuara pėr kurbanė, BFI ka vendosur qė edhe kėtė vit tė mos ndryshon ēmimi i kurbanit.
“Ashtu si ēdo vit, mishi i cili do ti tejkalojė nevojat pėr nxėnėsit e medresesė, do tu shpėrndahet tė varfėrve dhe nevojtarėve” tha ef. Ziberi duke nėnvizuar dhe paralajmėruar tė gjithė besimtarėt pėr paraqitjen e disa personave apo “shoqatave private” se: “Njėherit, Bashkėsia Fetare Islame si organ i vetėm qė merret me organizimin e jetės fetare Islame nė vend, njofton tė gjithė besimtarėt muslimanė se nė vend janė paraqitur disa shoqata fantome, qė pėr qėllime pėrfitimi personal, kanė marrė pėrsipėr tė bėjnė tubimin e tė hollave tė kurbanit, duke harruar se kurbani ėshtė adhurim me tė cilin nuk lejohen lojėra, manipulime dhe keqpėrdorime pėr pėrfitime personale.
Duke pasur parasysh se tubimi dhe therja e kurbaneve ėshtė e drejtė kushtetuese ekskluzive e Bashkėsisė Fetare Islame, ua bėjmė me dije se Rijaseti do tė merr masa juridiko ligjore ndaj tė gjithė atyre tė cilėt atakojnė burimet financiare tė Bashkėsisė Fetare Islame dhe dėmtojnė organizimin e jetės fetare islame nė vend”.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia