Maqedonia

USHT nderoi laureaten e Manifestimit Ndėrkombėtar Letrar ,,Ditėt e Naimit”

Bota Sot | 19.10.2012 18:25
USHT nderoi laureaten e Manifestimit Ndërkombëtar Letrar ,,Ditët e Naimit”

Nė kuadėr tė Manifestimit Ndėrkombėtar Letrar “Ditėt e Naimit”, gjatė ditės sė sotme (19.10.2012), para auditorit, nė amfiteatrin e Rektoratit tė USHT-sė u prezantua Laureati i ēmimit “Naim Frashėri”, poetja suedeze nga Finlanda, Tua Forstrom.

Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti, nė fjalimin e tij theksoi se Universiteti Shtetėror i Tetovės, pėrveē aktiviteteve nga sfera e arsimit dhe shkencės, pėrherė ka shprehur gatishmėri pėr tė ndihmuar edhe pėr shėnimin e ngjarjeve tė rėndėsishme kulturore, artistike dhe letrare.

“Ndjehem shumė i nderuar tė Ju dėshiroj mirėseardhje tė gjithė juve qė jeni tė pranishėm nė kėtė solemnitet, dhe njėherėsh tė ju dėshiroj qėndrim tė kėndshėm nė hapėsirat e Universitetit tonė, poetėve dhe krijuesve tė ardhur nga tė katėr meridianėt e botės, pėr ta nderuar manifestim tradicional dhe figurėn emblematike tė Rilindjes sonė kombėtare, Naim Frashėrin, i cili ėshtė shndėrruar edhe nė emblemė tė afirmimit dhe njohjes ndėrkombėtare tė qytetit tė Tetovės, i cili e rriti dhe i dha frymė kėsaj feste tė madhe tė kulturės sonė pėr 16 vjet me radhė.

Ky ėshtė njė rast shumė i veēantė edhe pėr faktin qė nė Universitetin tonė pėrurohet laureati i sivjetmė, i Edicionit tė XVI tė Manifestimit Ndėrkombėtar Letrar "Ditėt e Naimit”, poetja e shquar finlandeze, zonja Tua Forstrom”, tha nė mes tjerash nė fjalėn e tij pėrshėndetėse, Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti.

Poetja Tua Forstrom, falėnderoi stafin dhe studentėt e USHT-sė, pėr nderin qė i bėhet asaj, duke theksuar se ndjehet mjaft e lumtur qė gjendet nė Tetovė dhe nė USHT. Ajo tha se poezia dhe arti nė pėrgjithėsi ėshtė ambasadori mė i mirė pėr afrimin e popujve nga pjesė tė ndryshme tė botės.

Nė shenjė respekti dhe mirėnjohje pėr kontributin e veēantė pėr afirmimin e letėrsisė, artit dhe kulturės, Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti, laureates sė ēmimit “Naim Frashėri” tė Manifestimit Ndėrkombėtar Letrar “Ditėt e Naimit”, Tua Forstrom, i ndau Pllaketėn me emblemėn e USHT-sė.

Nė cilėsinė e bashkorganizatorit, Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti, i shoqėruar edhe nga prorektorėt, Prof. dr. Arbėr Ēeliku, Prorektor pėr bashkėpunim ndėrkombėtar dhe Prof. dr. Fehari Ramadani, Prorektor pėr arsim, morėn pjesė edhe nė hapjen solemne tė kėtij Festivali tė poezisė qė u mbajt mė 18.10.2012, nė Qendrėn kulturore tė Tetovės.

Fillimisht, Rektori Ameti sė bashku me figurėn emblematike tė qėndresės shqiptare, z. Adem Demaēi, laureaten Tua Frostrom dhe Drejtorin e Festivalit, z. Shaip Emėrllahun, vendosėn buqeta me lule, tek shtatorja e Naim Frashėrit qė gjendet para Qendrės kulturore nė Tetovė.

Nė fjalėn e tij para auditorit tė pranishėm, nė hapjen solemne tė Festivalit tė poezisė “Ditėt e Naimit”, Rektori i USHT-sė, Prof. dr.Vullnet Ameti duke e pėrgėzuar drejtorinė e Festivalit pėr punėn vetėmohuese, theksoi se duke nderuar pėr ēdo vit prijėsin mė emblematik tė Rilindjes Kombėtare, nderojmė edhe veten tonė, pasi ky festival prestigjioz, tani mė njihet jo vetėm nė vendin tonė dhe rajon, por pjesėmarrja e poetėve tė njohur nga tė gjitha kontinentet e botės, ka bėrė qė manifestimi letrar "Ditėt e Naimit" tė shndėrrohen nė ngjarje kulturore ndėrkombėtare, prandaj, nga tė gjithė ne meriton vėmendjen e duhur dhe respektin e veēantė.

USHT, edhe nė tė ardhmen, do t’i mbėshtesė aktivitetet e kėsaj natyre e sidomos ata qė kanė tė bėjnė me historinė, shkencėn dhe kulturėn shqiptare.
Zmadho fotografinė

Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti

Mė tej fjala pėrshėndetėse e Rektorit, Prof. Dr. Vullnet Ameti, ne promovimin e laurates se manifestimit "Ditėt e Naimit"

Me rastin e Edicionit tė gjashtėmbėdhjetė tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė, qė organizohet kėto ditė nė qytetin tonė, ndjehem shumė i nderuar tė Ju dėshiroj mirėseardhje tė gjithė juve qė jeni tė pranishėm nė kėtė solemnitet, dhe njėherėsh tė ju dėshiroj qėndrim tė kėndshėm nė hapėsirat e Universitetit tonė, poetėve dhe krijuesve tė ardhur nga tė katėr meridianėt e botės, pėr ta nderuar manifestim tradicional dhe figurėn emblematike tė Rilindjes sonė kombėtare, Naim Frashėrin, i cili ėshtė shndėrruar edhe nė emblemė tė afirmimit dhe njohjes ndėrkombėtare tė qytetit tė Tetovės, i cili e rriti dhe i dha frymė kėsaj feste tė madhe tė kulturės sonė pėr 16 vjet me radhė.
Ky ėshtė njė rast shumė i veēantė edhe pėr faktin qė nė Universitetin tonė pėrurohet laureati i sivjetmė, i Edicionit tė XVI (gjashtėmbėdhjetė) tė Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė ,,Ditėt e Naimit”, poetja e shquar finlandeze, zonja Tua Forstrom.

Tė dashur miq dhe dashamirė tė fjalės poetike,
Me kėtė rast, drejtorisė sė Festivalit ,,Ditėt e Naimit” i shprehi falėnderime qė pjesėn mė tė bukur tė kėtij Festivali e organizojnė nė ambientet e Universitetin Shtetėror tė Tetovės. Shpresojmė qė ky bashkėpunim tė vazhdojė edhe nė tė ardhmen. Uroj qė ta vazhdoni me sukses kėtė aktivitet, ndėrsa laureaten e sivjetme, zonjėn Tua Forstrom, ta pėrgėzoj nė emėr tė stafit drejtues tė Universitetit tonė dhe t’i dėshiroj suksese tė reja nė punėn e saj krijuese.
Nė fund, nė emrin tim personal dhe nė emėr tė Universitetit, tė gjithė krijuesve, pjesėmarrėsve dhe mysafirėve tė kėtij Festivali t’u dėshiroj suksese dhe qėndrim tė kėndshėm nė vendin tonė.

Mė tej fjala pėrshėndetėse e Rektorit, Prof. Dr. Vullnet Ameti, me rastin e manifestimit "Ditėt e Naimit"-mė 19.10.2012

Rektori i USHT-sė, Prof. dr. Vullnet Ameti

Kam nderin dhe kėnaqėsinė e veēantė tė jem sonte kėtu mes Jush, nė Hapjen solemne tė Edicionit tė Gjashtėmbėdhjetė (XVI) tė Manifestimit Ndėrkombėtar tė Poezisė, ,,Ditėt e Naimit”.
Mė gėzon fakti qė pikėrisht ky Festival prestigjioz, qė njihet jo vetėm nė vendin tonė dhe rajon, por pjesėmarrja e poetėve tė njohur nga tė gjitha kontinentet e botės, ka bėrė qė manifestimi letrar ,,Ditėt e Naimit” tė shndėrrohen nė ngjarje kulturore ndėrkombėtare, prandaj, nga tė gjithė ne meriton vėmendjen e duhur dhe respektin e veēantė.
Po ashtu, duhet tė falėnderojmė edhe organizatorin e kėtij Festivali, drejtorin Shaip Emėrllahu, i cili me pėrkushtimin dhe ndjesinė e tij artistike, pėr 16 edicione me radhė e ka begatuar jetėn kulturore nė qytetin e Tetovės, dhe nė kėtė mėnyrė tė gjithė sė bashku, pėr ēdo vit, tė nderojmė prijėsin mė emblematik tė Rilindjes Kombėtare, dhe sikurse thotė edhe shkrimtari ynė Ismail Kadare:
“Rilindėsit ishin njerėz tė mėdhenj dhe kishin gjoks tė gjerė pėr tė luftuar njėkohėsisht nė shumė fronte. Ekipi i tyre ishte i fortė dhe i pajisur me gjithēka, me pushkė e me penė, me poema dhe gramatika, me fjalorė, rapsodi popullore dhe harta politike. Sami dhe Abdyl Frashėri, De Rada, Vaso Pasha e Vretoja, Mitkoja e Kristoforidhi, Ēajupi e Asdreni, e shumė e shumė tė tjerė, me Naimin nė krye, nuk zmbrapseshin pėrpara asgjėje kur ishte fjala pėr interesat e Atdheut”.

Universiteti Shtetėror i Tetovės, i vetėdijshėm pėr rolin e Tij historik, arsimor dhe kulturor, tashmė ka ndėrtuar marrėdhėnie tė shkėlqyera bashkėpunimi me institucione tė veprimtarive tė ndryshme, dhe nė kėtė kontekst, institucioni ynė pėr ēdo vit e mbėshtet organizimin e Festivalit Ndėrkombėtar tė Poezisė “Ditėt e Naimit”, dhe siē theksova edhe mė lartė, ėshtė bėrė njė nga aktivitetet mė tė rėndėsishme kulturore nė vendin tonė dhe mė gjerė.
Nė fund, tė gjithė pjesėmarrėsve dhe mysafirėve Ju uroj qėndrim dhe ēaste tė kėndshėm nė qytetin e Tetovės, me dėshirė qė mbresat nga ky Festival t'i bartni me vete nė vendin Tuaj.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia