Maqedonia

Samit investues global nė Ohėr - urė me biznesmenėt nga diaspora

Bota Sot | 19.10.2012 17:58
Samit investues global në Ohër - urë me biznesmenët nga diaspora

Samiti global investues sot zyrtarisht fillon nė Ohėr. Mbi 350 pjesėmarrės do tė debatojnė pėr perspektivat globale ekonomike-politike, kushtet pėr zhvillim tė biznesit nė Maqedoni, klima investuese nė Maqedoni...Samitin do ta hapin kryeministri Nikolla Gruevski, kryetari i Kėshillit tė drejtorėve tė "Maqedoni 2025" Majk Zafirovski dhe drejtori i Samitit, Zoran Martinovski.

Motoja e Samitit ėshtė "Mundėsi tė reja. Pėrmes biznes diasporės deri te tregtia e rritur, invstime dhe rritja ekonomike", ndėrsa qėllimi i organizatorit ėshtė pėrforcimi i bashkėpunimit mes biznesit vendor dhe diasporės nga mbarė bota.

Nė sesionet plenare dhe panelet punuese do tė marrin pjesė biznesmenė nga Maqedonia dhe nga diaspora, tė cilėt kanė dėshirė pėr investim nė Maqedoni, pėrfaqėsues qeveritarė dhe liderė tė bizneseve tė kompanive tė njohura ndėrkombėtare. Mes pjesėmarrėsve janė menaxherė tė theksuar tė kompanive botėrore me renome, si Nokia-Simens Netuorks, Raifajzen Bank...Do tė marrė pjesė dhe kryetari i Kėshillit tė organizatės "Maqedonia 2025" dhe njė kėshilltar i lartė nė Blekstoun Grup nga SHBA-ja, Majk Zafirovski, Xhon Bitov, pronar pjesės mė tė madhe tė aksioneve tė Obeliskut nga Kanadaja, drejtor i divizionit pėr bankari investuese tė Kredit Suis dhe anėtar i Kėshillit tė "Maqedonia 2025".

Samit investues global nė Ohėr - urė me biznesmenėt nga diaspora
Janė identifikuar disa sektorė konkurentė, nga tė cilat priten pjesėmarrės si infrastruktura, resurse energjetike dhe natyrore, teknologji informatike-kompjuterike, prodhimtari dhe degė industriale, agrobiznes dhe pėrpunim i ushqimit, patundshmėri, ndėrtintari dhe turizėm dhe shėrbime financiare.

Samiti do tė zgjatė deri mė 21 tetor dhe gjatė mbajtjes sė tij do tė ketė gjashtė panele punuese nė tema tė ndryshme, ndėrsa kompanitė do tė kenė mundėsi pėr mbajtjen e takime dypalėshe.

Samit investues global nė Ohėr - urė me biznesmenėt nga diaspora
Konkluzionet tė cilat do tė dalin nga Samiti do tė pėrmbajnė rekomandime dhe pritje nga liderėt e lartė tė biznesit nga Maqedonia dhe diaspora, qėllimi i sė cilės do tė jetė tė mbėshteten, nxiten dhe avancohen pėrpjekjet pėr investim nė vend.

Organizata "Maqedonia 2025" ėshtė organizatė joprofitabile, e cila ėshtė vendosur nė vendosjen e platformės pėr bashkėpunim biznesi mes Maqedonisė dhe diasporės dhe krijimi i biznes klimės prosperuese nė vend. Ėshtė themeluar nė vitin 2007 nė Kraun Point, Indiana. Zyrėn e saj nė Shkup, organizata e ka hapur nė vitin 2011. I kushtohet pozicionimit tė Maqedonisė si destinacion i preferuar pėr investime tė huaja tė drejtpėrdrejta, promovim i menaxhimit transparent dhe praktika korporative, krijim i klimės prosperuese pėr sipėrmarrėsi.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia