Maqedonia

Ushtarėt, borxhi 500 mijė euro

Bota Sot | 19.10.2012 14:23
Ushtarët, borxhi 500 mijë euro

Ministria e Mbrojtjes, Financave dhe ajo e Ekonomisė kanė “bashkuar forcat” me qėllim tė pagesės sė borxhit qė dikasteri kompetent ua ka ushtarėve tė paguar tė ARM-sė, pėr punėn e bėrė tė tyre si roje dhe mėditjet tjera tė cilat nuk ua ka paguar prej muajit mars dhe deri nė muajin qershor tė kėtij viti, kur Ministria e Financave vendosi qė ushtarėt e paguar pėr punėn e bėrė si roje dhe mėditjet mos t’u paguhen me para por t’u kompensohen me ditė tė lira.

Kėshtu pėr momentin ministria kompetente, pėr tre muaj sa nuk ka bėrė pagesat, ka hyrė rreth 30 milion denarė borxh, ose diēka mė pakė se 500 mijė euro.

Kjo informatė vjen vetėm pas dy javėve kur, “Zhurnal plus”, publikoi hallin e ushtarėve tė paguar, tė cilėt deklaruan se ishin tėrėsisht tė dėshpėruar, por dhe tė pashpresė pėr t’i marrė kėto mjete, pasi qė edhe pse ata nuk ndodhen nė xhirollogaritė e tyre, ministri i Financave, Zoran Stavrevski kishte deklaruar nė media se ushtarėt i kanė marrė mjetet.

Siē theksuan ushtarėt, tė pa interesuar pėr zgjidhjen e kėsaj ēėshtje ishin edhe Sindikata amė e tyre, pėr shkak se siē thonė, “udhėheqėsit e Sindikatės janė tė afėrt me partitė nė pushtet”.

Gjatė interesimit tė sėrishėm tė gazetės nė kontaktin e drejtpėrdrejtė kėsaj here edhe me Ministrinė e Mbrojtje, na thanė se kjo ministri tash veē mė i ka kryer tė gjitha procedurat qė ushtarėt tė marrin mjetet tė cilat u takojnė dhe tani, kanė mbetur pėr t’u kryer vetėm procedurat e Ministrisė sė Financave.

“Ministria e Mbrojtjes i ka kryer tė gjitha procedurat e nevojshme qė janė nė kompetenca tė saj, qė ushtarėt e paguar tė cilėt kanė punuar duke bėrė roje dhe mėditje tė tjera prej muajit mars dhe deri nė fund tė muajit qershor tė mund t’i marrin tė hollat.

Ndėrsa, tanika mbetur qė tė kryhen edhe proceduarat e Ministrisė sė Financave e cila duhet t’i lėshojė mjetet, por edhe prej atje na njoftuan se sė shpejti ushtarėt e paguar tė cilėt nuk i kanė marrė paratė pėr punėn e bėrė si roje dhe mėditje tjera, do ti kenė ata nė xhirollogaritė e tyre”, theksojnė nga Qendra pėr informim e Ministrisė sė Mbrojtjes.

Ndėrsa, nga Ministria e Financave thonė se pėr ta zgjidhur kėtė ēėshtje, ndihmė kanė kėrkuar nga Ministria e Ekonomisė me tė cilėn tashmė kanė arritur marrėveshje dhe theksojnė se sė shpejti paratė do tė ndodhen nė xhirollogaritė e ushtarėve.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia