Maqedonia

Zėvendėskryeministrja Arifi pėr vizitė pune nė Kroaci

Bota Sot | 17.10.2012 18:32
Zëvendëskryeministrja Arifi për vizitë pune në Kroaci

Zėvendės kryeministrja e Qeverisė sė Republikės sė Maqedonisė pėr ēėshtje evropiane Teuta Arifi, sot qėndroi pėr vizitė pune nė Republikėn e Kroacisė, ku realizoi takim me nėnkryetarin e Qeverisė sė Republikės sė Kroacisė pėr politikė tė brendshme, tė jashtme dhe Evropiane, Neven Mimica me tė cilin biseduan pėr ngjarjet e fundit nė agjendėn e eurointegrimeve tė dy vendeve.

Me kėtė rast u theksua marrja e Raportit tė fundit nga Komisioni Evropian pėr progresin e Kroacisė dhe anėtarėsimi i kėtij vendi nė BE nė vitin 2013, ndėrsa lidhur me Republikėn e Maqedonisė u theksua Raporti mjaft pozitiv, i cili tregon pėrkushtimin serioz tė tė gjitha institucioneve nė zbatimin e reformave.

Siē njofton thuhet nė kumtesėn e SĒE-sė, Arifi dhe Mimica u pėrqėndruan dhe biseduan pėr pėrvojėn e Republikės sė Kroacisė nė procesin e eurointegrimeve dhe nė mėnyrėn se si ky vend ėshtė ballafaquar me sfidat nė drejtim tė zbatimit tė reformave.

Arifi gjatė qėndrimit nė Kroaci u takua edhe me ministrin e Zhvillimit Rajonal dhe Fonde tė BE-sė, Branko Gėrēiq me tė cilin biseduan pėr rėndėsinė e fondeve tė cilat i ndan BE pėr zhvillimin e vendeve si dhe ndanė pėrvojat e tyre lidhur me shfrytėzimin e kėtyre fondeve.

Zėvendėskryeministrja Arifi gjithashtu realizoi takim me ministrin pėr punė tė brendshme Ranko Ostojiq dhe me zėvendės ministrin pėr punė tė jashtme dhe ēėshtje evropiane Joshka Klisoviq, ku u nėnvizua bashkėpunimi i mirė bilateral i dy vendeve nė mė shumė fusha, dhe mundėsitė e avancimit tė tyre pėrmes kėmbimit tė pėrvojave nė procesin e eurointegrimeve.

Gjithashtu u theksua edhe nevoja pėr thellim tė mėtutjeshėm tė marrėdhėnieve tė mira bilaterale mes Maqedonisė dhe Kroacisė, nė fushėn e bashkėpunimit dhe zhvillimit ekonomik dhe njėherit nga ana e bashkėbiseduesve u rikonfirmua mbėshtetja qė merr vendi ynė nga Republika e Kroacisė nė drejtim tė realizimit tė qėllimit tė pėrcaktuar qartė pėr anėtarėsimin i vendit nė strukturat euroatlantike.

Zėvendėskryeministrja Arifi, nė kuadėr tė vizitės nė Kroaci, u takua edhe me kryetarin e Kėshillit tė Pakicės Kombėtare Shqiptare pėr qytetin e Zagrebit, Gėzim Rexhepi dhe kryetarėt e shoqatave shqiptare qė veprojnė nė Republikėn e Kroacisė.

Gjatė takimit u bisedua mbi perspektivėn evropiane tė shteteve ballkanike dhe aktivitetet e ndėrmarra nė nder tė 100 vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė.

Zėvendėsministrja Arifi informoi nikoqirėt pėr Raportin pozitiv tė KE-sė dhe mbarėvajtjen e realizimit tė obligimeve tė cilat dalin nga procesi i integrimit evropian si prioritet strategjik kyē i Republikės sė Maqedonisė dhe u pėrgjigj pyetjeve tė anėtarėve tė shoqatave prezente nė takim.

Rexhepi informoi zėvendėskryeministren lidhur me mbajtjen e simpoziumit shkencor "100 Vjet Shtet Shqiptar" si dhe angazhimin e gjitha shoqatave shqiptare qė Kroaci pėr tė shėnuar 100 vjetorin e pavarėsisė sė shtetit shqiptar.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia