Maqedonia

Njė kolegj nė Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Bota Sot | 17.10.2012 11:35
Një kolegj në Pakistan merr emrin e Malala Yousufzai

Autoritetet nė Pakistan kanė njoftuar se provinca veriperėndimore e Khyber-Pakhtunkhwa ka vendosur qė ta riemėrojė njė kolegj, duke ia vėnė emrin e aktivistes adoleshente, Malala Yousufzai, e cila u godit nė kokė javėn qė shkoi nga militantėt talibanė nė Swat Valley.

Vendimi pėr ta riemėruar Kolegjin e Vajzave Siadu Sharif me emrin e Malalės erdhi pas njė takimi, nė tė cilin u diskutua pėr njohjen e pėrpjekjeve tė Malalės pėr t’i promovuar tė drejtat e vajzave pėr edukim.

Aktualisht Malala ėshtė duke i trajtuar plagėt nė njė spital nė Birmingham tė Anglisė.

Ministri i Brendshėm i Pakistanit, Rehman Malik tha se shpėrblimi prej 1 milionė dollarėsh ėshtė nė dispozicion pėr kapjen e Ehsanullah Ehsanit, zėdhėnėsit tė talibanėve pakistanezė, i cili e ka pranuar pėrgjegjėsinė pėr sulmin ndaj Malalės dhe i cili u zotua se vajza adoleshente do tė vritet.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia