Maqedonia

Hapet Kongresi i katėrt i ekologjistėve tė Maqedonisė

Bota Sot | 12.10.2012 20:02
Hapet Kongresi i katërt i ekologjistëve të Maqedonisë

Mė shumė se 270 punonjės shkencorė, ekspert nga sfera e ekologjisė dhe mysafitė marrin pjesė nė punėn e Kongresit tė 4-tė tė ekologjistėve tė Maqedonisė, qė prej sot e deri mė 15 tetor do tė mbahet nė Ohėr.

"Mbajtja e kėtij Kongresi ndėrkombėtar ėshtė me rėndėsi tė madhe, si pėr ekologėt e Maqedonisė, ashtu edhe pėr ne si institucion, pėrgjegjės pėr ambientin e jetesės, duke marrė parasysh se ky ėshtė tubim i vetėm shkencor i tipit tė tillė qė organizohet nė shtet", deklaroi ministri i Ambientit tė Jetesės dhe Planifikimit Hapėsinor, Abdilaqim Ademi nė fjalimin para pjesėmarrėsve tė Kongresit.

Ai me kėtė rast e theksoi dobinė nga aktivitetet dhe tubimet e tilla, ku pėrpunohen tema shkencore dhe profesionale, pavarėsisht qė Ministria e Ambientit tė Jetesės dhe Planifikimit Hapėsinor nė pjesėn mė tė madhe e ka rregulluar sferėn, pėrmes ligjeve tlė miratuara dhe akteve nėnligjore tė harmonizuara me normativėn evropiane.

"Ato janė vegėl pėr ndjekjen e zhvillimit tė mendimit shkencor dhe hulumtues edhe nė qarqet e vendit edhe ato ndėrkombėtare shkencore. Jemi tė vetėdijhsėm se ligj i mirė ėshtė ligji i zbatueshėm. Qė tė mund aktet ligjore dhe nėnligjore, tė cilat ne i miratojmė, mirė ta rregullojnė sferėn, duhet tė bazohen nė bazė tė mirė dhe dhe nė aspektin shklencor tė pėrmbajtur. Pėr kėtė shkak, Juve, opinionin shkencor Ju konsiderojmė si partner tė rėndėsishėm, ndėrsa punėt e Juaja shkencoro-hulumutese si subliment tė rėndėsishėm gjatė miratimit tė vendimeve tė mira dhe udhėheqjen e politikave tė mira", shtoi Ademi nė hapjen e Kongresit.

Hapet Kongresi i katėrt i ekologjistėve tė Maqedonisė
Kryetari i Shoqatės ekologjike tė Maqedonisė, Lupēo Melovski theksoi se pėr ekologėt nga Maqedonia, nga vendet nga rajoni dhe mė gjerė, tubimet e tilla janė ngjarje tė rėndėsishme, prej aty se kėto janė mundėsi tė vetme qė tė prezantohet puna e shoqatave ekologjike, por edhe kėmbim i pėrvojave.

Ndryshe, Kongresi nė Ohėr ėshtė me karakter ndėrkombėtar, me prani tė ekspertėve dhe mysafirėve nga Kosova, Shqipėria, Turqia, Norvegjia, Zvicra, Gjermania, Italia, Greqia, Bullgaria, Sllovenia, Mali i Zi, Bosnja e Hercegovina, Serbia. Nė forumin nė ohėr do tė prezantohen gjithsej 183 punė shkencore nga sfera e ekologjisė dhe mbrojtjes sė ambientit tė jetesės.

Organizator i tubimit ėshtė Shoqata ekologjike e Maqedonisė, e cila kėtė vit shėnon jubileun 40-vjeēar.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia