Maqedonia

Ahmeti: Hasan Prishtina ka qenė shembulli i shqiptarisė

Bota Sot | 12.10.2012 19:56
Ahmeti: Hasan Prishtina ka qenë shembulli i shqiptarisë

Akademi solemne nė Shkup kushtuar veprimtarisė sė Hasan Prishtinės

Sot ėshtė mbajtur Akademia solemne "Veprimtaria atdhetare e Hasan Prishtinės", ku morėn pjesė personalite tė cekur nga Maqedonia, Kosova dhe Shqipėria. Nė kėtė solemnitet i pranishėm ishte edhe kryetari i BDI-sė Ali Ahmeti, i cili e pėrgėzoi nismėn pėr manifestimin dhe pėrkujtimin e Hasan Prishtinės, sepse siē tha, "qyteti i Shkupit ėshtė kryeqyteti i Dardanisė kreshnike".

"Hasan Prishtina ka qenė shembulli i shqiptarisė, ka qenė njė politikan modern. Shfrytėzoj rastin qė tė vlerėsoj dhe komplimentojė kryetarin e komunės sė Ēairit, Izet Mexhiti pėr vendosjen e shtatores sė Hasan Prishtinės", tha Ahmeti.

Referatin kryesor tė veprimtarisė shkencore tė Hasan Prishtinės e prezantoi akademiku Alajdin Abazi.

"Emri i Hasan Prishtinės ėshtė ngusht i lidhur me qytetin e Shkupit, andaj qė nė fillim jam i nderuar qė nė prag tė 100 vjetorit tė pavarėsisė sė Shqipėrisė kėtu nė Shkup mė ėshtė dhėnė mundėsia tė shpalos pjesė nga jeta dhe veprimtaria e tij. Hasan Prishtina njihet si figurė markante dhe personalitet i spikatur i historisė sonė kombėtare. Ai ka lėnė gjurmė tė pashlyeshme ndėr kohėra. Hasan Prishtina brenda njė periudhe tė shkurtėr zuri pozita nė administratėn e perandorisė turke", tha Abazi.

Ai theksoi se Hasan Prishtina njihte shumė gjuhė, sidomos u bė i njohur pas vitit 1908 kur u zgjodh deputet i Prishtinės nė Parlamentin Osman, kur dhe nderoi emrin e Prishtinės.

Drejtori i ITKSHSH-sė Shefqet Zekolli me kėtė rast tha se janė mbledhur kėtu nė Akademinė pėr tė kujtuar njėrin ndėr personalitetet mė tė shquar tė historisė sonė dhe pėr tė shprehur respektin e madh pėr aktivitetet atdhetare njerėzore tė Hasan Prishtinės.

"Aktiviteti kishte filluar qysh nė rininė e tij tė hershme pėr t'u kulmuar me shpalljen e pavarėsisė sė Shqipėrisė mė nėntor tė vitit 1912 dhe tė vazhduara prej brezave tė mėvonshėm tė cilėt sollėn edhe pavarėsinė e Kosovės tė vitit 2008. Andaj me tė drejtė ėshtė konstatuar se Hasan Prishtina ėshtė njėri ndėr figurat mė emblematike tė kombit shqiptar", tha Zekolli.

Nesėr nė ora 14:00 do tė promovohen dy libra tė autorit Qerim Lita, ndėrkaq shtatorja e Hasan Prishtinės inaugurohet tė dielėn pasdite.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia