Maqedonia

Ivanovski: "Qeveria do t'i hapė tė dhėnat dhe do t'u mundėsojė qytetarėve tė kenė fakte mė tė mira"

Bota Sot | 10.10.2012 00:32
Ivanovski: "Qeveria do t

Tė dhėnat me karakter publik tė dymbėdhjetė institucioneve shtetėrore tė strukturuara nė 30 regjistra mbeten tė arritshme pėr nevojat e biznes bashkėsisė dhe qytetarėt pėrmes ueb portalit openadata.gov.mk tė Ministrisė sė Shoqėrisė Informatike dhe Administratė (MSHIA).

Arritshmėria e tė dhėnave nė formatin elektronik duhet tė mundėsojė vlerė plotėsuese pėr firmat, punėsime tė reja dhe biznes modele tė reja, vlerėsuan pjesėmarrėsit nė konferencėn "Dobia e tė dhėnave tė hapura", qė mbahet sot nė Shkup. Ajo ėshtė pjesė e aktiviteteve tė MSHIA-sė nė kuadėr tė iniciativės Partneritet tė hapur me Qeverinė, qė realizohet nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore.

Dime Cvetkovski, pėrfaqėsues i Odės TIK MASIT, vlerėsoi se nga iniciativa pėr arritshmėri tė tė dhėnave publike do tė kenė dobi tė gjithė partnerėt, Qeveria, qytetarėt dhe sektori privat. "Nga njėra anė institucionet qeveritare dhe instritucionet publike si djėnės tė tė dhėnave do tė duhet t'i rregullojnė tė gjitha tė dhėnat e tyre, ndėrsa nga ana tjetėr qytetarėt dhe ndėrmarrjet si shfrytėzues tė kėtyre tė dhėnave do tė munden qė nė mėnyrė tė lehtė nga kudo qoftė mund tė arrijnė deri te ato. Dikund midis tyre, firmave tė TIK-sė, tė mėdha dhe tė vogla, me pėrvojė tė sapoformuara, do t'u hapen mundėsi tė reja pėr zhvillim tė projekteve dhe zgjidhjeve aplikative", tha Cvetkovski.

Ministri i Shoqėrisė Informatike dhe Administratė Ivo Ivanovski, theksoi se ēdo Qeveri qė do t'i hapė tė dhėnat do t'u mundėsojė qytetarėve tė kenė fakte mė tė mira, nė bazė tė sė cilave do tė marrin vendime mė konkrete dhe do tė kursejnė tė holla dhe kohė.

Dymbėdhjetė institucione me 30 regjistra tė cilat kanė bazė elektronike tė tė dhėnave, mes tjerash ofrojnė informata nga mė shumė inspektorate, pėr atė se cilėt janė inspekscionet qė realizohen nė terren, cilėt janė raportet...

"Me kėtė iniciativė tė cilėn e kemi nė bashkėpunim me Bankėn Botėrore, Maqedonia do tė jetė lider nė botė. Vazhdojmė me bashkėpunimin me institucionet tjera qė t'u ndihmojmė t'i hapin tė dhėnat nė format pėrpunues, ndėrsa me kėtė edhe e ftojmė sektorin privat tė mund t'i shfrytėzojė kėto tė dhėna dhe tė krijojė aplikacione tė reja, shėrbime tė reja me tė cilat qytetarėt do tė jenė tė kėnaqur", theksoi ministri i Shoqėrisė Informatike.

Qasja deri te informatat kur bėhet fjalė pėr MPB-nė, sipas ministres Gordana Jankulloska, ėshtė njė prej pėrfitimeve pėr qytetarėt me Ligjin pėr qasje tė lirė deri te informatat. "Nga statistikat tė cilat i shoh me kėnaqėsi mund tė them se pothuajse nuk ka pyetje tė papėrgjigjura nė MPB. Kjo pjesėrisht ėshtė rezultat i azhurimit tė shėrbimeve dhe saktėsisė sė afateve nė ligj. Edhe mėtej do tė vazhdojmė me bashkėpunimin me qytetarėt dhe tė gjitha tė dhėnat tė cilat janė me karakter publik, do tė thotė se nuk shkelin liritė dhe tė drejtat askujt, nė pjesėn e mbrojtjes sė tė dhėnave personale as nė pjesėn e mbrojtjes sė interesit shtetėror, edhe mėtej do tė jenė tė arritshme", paralajmėroi Jankulloska.

Koordinatori i programit TIK tė Bankės Botėrore Oleg Petrov konsideron se me aktivitetet e deritanishme sė shpejti Maqedonia do ta ndajė pėrvojėn dhe dijen e saj. Shumė shpejtė po lėviz nėpėr kėtė rrugė dhe po bėhet lider rajonal pėr tė dhėna tė hapura. ka edhe shumė pėr t'u bėrė, por dinamika e deritanishme ėshtė shumė pozitive", tha Petrov.

Pas bashkangjitjes sė Republikės sė Maqedonisė nė iniciativėn globale pėr Partneritet tė hapur me Qeverinė, mė 1 qershor tė kėtij viti u miratua edhe Plani aksional pėr realizim tė prioriteteve nga kjo iniciativė.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia