Maqedonia

Vaksinimi kundėr gripit fillon tė premten, janė furnizuar 30 mijė, doza vaksinė

Bota Sot | 10.10.2012 00:31
Vaksinimi kundër gripit fillon të premten, janë furnizuar 30 mijë, doza vaksinë

Vaksinimi kundėr gripit fillon tė premten, do tė kryeht nė qendrat e shėndetit publik nė shtet do tė kushtojė 400 denarė. Janė furnizuar 30.000 doza vaksina kundėr gripit tė cilat do tė shpėrndahen nė qendrat e shėndetit publik pėr vaksinim dhe nė dhjetėra institucione shėndetėsor private tė cilat janė tė autorizuara pėr vaksinim kundėr gripit.

Kėtė sot e deklaroi Jovanka Kostovska, udhėheqėse e Sektorit pėr kujdes shėndetėsor parandalues nė Ministrinė e Shėndetėsisė, e cila tha se vaksina ėshtė kontrolluar nga Byroja pėr barna, si dhe agjencitė ndėrkombėtare kompetente pėr kontrollim dhe cilėsinė e barnave.

Ajo theksoi se afrohet sezoni i gripit, ėshtė e dėshirueshme popullsia tė vaksinohen kundėr kėsaj sėmundje infektuese, ndėrsa metodė mė e suksesėshme apo masė parandaluese ėshtė vaksinimi pėr fitimin e imunitetit kundėr gripit.

Vaksina kundėr gripit, theksoi ajo, posaēėrisht ėshtė rekomanduar pėr grupet e rrezikuara, e ato janė personat mė tė moshuar me sėmundje kronike, tė rijtė me imunitet tė dobėt dhe sėmundje kronike, si dhe pėr personat tė cilėt gjatė punės sė tyre i ekspozohen infektimit si punėtorėt shėndetėsor dhe profesionet tjetra - polici, punėtorėt nė terren, postė, komunikacion etj.

Ajo informon se kjo sėmundje mund tė kalojė me fotografi tė lehtė klinike, por mund tė jap edhe komplikime mė serioze.

Vitin e kaluar, siē theksoi, dominues ishte lloji sezonal i virusit tė gripit apo H3N2 dhe virusit tė gripit nga grupi B, ndėrsa kėtė vit posa tė filloj sezoni i gripit me rastet e para do tė mirren analiza nė Institutin pėr shėndet publik dhe do tė ndiqet qė tė shihet cilat lloje tė viruse tė gripit kėtė vit do tė qarkullojnė.

Komentet

Komente | Kthehu
comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia