Maqedonia

Tryezė e rrumbullakėt pėr gjuhėn e urrejtjes

Bota Sot | 10.10.2012 00:23
Tryezë e rrumbullakët për gjuhën e urrejtjes

Gjyqtarė dhe prokurorė publikė nga tė gjitha rajonet e apelit, gazetarė, si dhe pėrfaqėsues nga institucione relevante tjera sot debatuan pėr gjuhėn e urrejtjes dhe kriminalit nga urrejta.

Akademik Vllado Kambovski, i cili kishte fjalim nė dy sesionet e tryezės sė rrumbullakėt, tha se mė mirė ėshtė llolgaria e gjuhės sė urrejtjes tė udhėhiqet pėrmes njė dialogu tė hapur, tolerancė dhe mirėkuptim, ndėrsa si mjet tė fundit tė zbatohen masat dhe sanksionet ndėshkuese-juridike.

"Gjuha e urrejtjes ėshtė prezente, por nuk mundet gjithmonė tė kufizohet nėse ajo ėshtė modė qė tė sulmohet, duke zgjedhur fjalė jo tė matura pėr palėn tjetėr nė dialogun ose konfliktin, ose prapa saj fshihet gjuha e vėrtetė e urrejtjes, e cila mund tė shndėrrohet nė dhunė", tha Kambovski.

Sipas tij, askush nuk ka imunitet pėr vepra tė cilat nxisin urrejtje.

Ai tha se nė Maqedoni nė vitin 2007, 2008, 2009 dhe 2010 nuk ka kallėzime penale, respektivisht nuk ka regjistruar asnjė rast pėr vepėr tė urrejtjes.

Drejtoresha e Akademisė pėr gjyqtarė dhe prokurorė publikė Aneta Arnaudovska theksoi se nė tryezė tė rrumbullakėt do tė shqyrtohen tė gjitha aspektet juridike, tė cilat zakonisht paraqiten gjatė definimit, njohjes dhe hedhjes poshtė tė gjuhės sė urrejtjes si fenomen negativ komunikues, i cili para se gjithash shkakton, nxit dhe zbaton urrejtje tė bazuar nė jotolerancė.

"Dokumentet ndėrkombėtare nuk imponojnė model tė uniformuar penal-juridik si shtetet tė reagojnė, por ēdo shtet e rregullon ēėshtjen e saj varėsisht nga sistemi i vet kushtetues dhe juridik dhe nė mėnyrė tė ndryshme e rregullon pėrfshirjen e bazave diskriminuese", theksoi Arnaudovska.

Tryezė e rrumbullakėt "Gjuha e urrejtjes" ėshtė organizuar nga Akademia pėr gjyqtarė dhe prokurorė publikė nė bashkėpunim me Misionin e OSBE-sė nė Shkup.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia