Maqedonia

Rikonstruimi i Qeverisė, partnerėt heshtin

Bota Sot | 09.10.2012 19:42
Rikonstruimi i Qeverisë, partnerët heshtin

Nuk kemi filluar bisedime me VMRO DPMNE pėr rekonstruim tė Qeverisė. Ky ėshtė qėndrimi zyrtar i BDI-sė pas paralajmėrimeve se partnerėt e koalicionit pikėrisht nė rekonstruimin e kabinetit qeveritar do tė mundohet tė harmonizojnė dallimet rreth ēėshtjeve qė ngritėn tensione edhe nė opinion e gjerė. Kjo le tė nėnkuptohet se megjithatė bisedimet mund tė fillojnė nė ditėt nė vazhdim.

Indikativ ėshtė edhe heshtja e VMRO DPMNE-sė gjegjėsisht kreut tė kėsaj partie Nikolla Gruevski i cili edhe sot sikurse dje nuk deshi tė flas pėr gazetarėt edhe pse u paraqit nė dy evenimente tė ndryshme. Kryeministri Nikolla Gruevski, pasi i shpėtoi votėbesimit tė Qeverisė, ende nuk ėshtė prononcuar pėr raportet me partinė e Ahmetit apo pėr mundėsinė e rikonstruimit tė kabinetit tė tij.

Sipas paralajmėrimeve, partnerėt e koalicionit Ahmeti dhe Gruevski nėpėrmjet rikonstruimit tė Qeverisė dhe kėmbimit tė ministrive do tė tentojnė tė tejkalojnė dallimet qė janė shfaqur mes tyre, pėr sa i pėrket pėrkuljes sė ministrit tė mbrojtjes Fatmir Besimi para dėshmorėve tė UĒK-sė, propozim ligjit tė branitellave, riemėrtimit tė shkollave nė Ēair dhe mbylljen e paraleleve tė nxėnėsve shqiptarė.

Ministria e Ekonomisė do tė zėvendėsohet me atė tė arsimit, me ēka njė nga problemet dhe dallimet e mėdha qė ekzistojnė mes partnerėve tė koalicionit, riemėrtimi i shkollave do tė mbyllet pa ndonjė bujė tė madhe. Ministri aktual i ekonomisė Saraqini mund tė lėvizė nė post tė ri, por jo ministror, thonė burime brenda BDI-sė. Mė sė afėrmi ėshtė Saraqini tė ulet nė postin e drejtorit tė drejtorisė pėr investime tė huaja edhe pse edhe kėtė post nuk e ka tė garantuar. Ndryshe siē njoftuam dje nuk pėrjashtohet mundėsia qė BDI tė lė edhe ministrin e pushtetit lokal, nėse Nevzat Bejta do tė kandidohet pėr kryetar tė Komunės sė Gostivarit.

Ndėr emrat e pėrmendur qė do ta lėshojnė kabinetin e Gruevskit pėrmendet edhe zv.kryeministrja pėr eurointegrime Teuta Arifi e cila pėrmendet si kandidate pėr kryetare tė Tetovės. Partia e kryeministrit Gruevski, VMRO DPMNE-ja kėrkesė kryesore ka largimin e ministrit tė mbrojtjes Fatmir Besimi, me qėllim qė me kėtė dikaster tė udhėheq kuadėr i partisė sė Gruevskit. Burime brenda partisė sė Ahmetit thonė se njė gjė e tillė do tė ndodhė vetėm nėse BDI do tė drejtonte MPB-nė apo Ministrinė e Financave. Tė gjitha kėto ndryshime sipas paralajmėrimeve pritet tė ndodhin nė dhjetor tė kėtij viti, tre muaj para mbajtjes sė zgjedhjeve lokale.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia