Maqedonia

KE nesėr do ta publikojė raportin pėr Maqedoninė

Bota Sot | 09.10.2012 19:36
KE nesër do ta publikojë raportin për Maqedoninë

Rekomandim tė ri, i katėrti me radhė pėr fillimin e negociatave pėr anėtarėsimin e Maqedonisė nė Bashkimin Evropian dhe vėrejtje deri te Kėshilli i Unionit ta mundėsojė kėtė pa anulimin e mėtejmė, pritet tė pėrmbajė raporti mė i ri i Komisionit Evropian pėr progresin e vendit, qė zyrtarisht komisionari pėr zgjerim Shtefan Fyle do ta prezantojė nesėr nė Bruksel.

Sipas draft-versionit tė raportit, siē transmeton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli, konstatimet e KE-sė pėr Maqedoninė janė nė pozitivet deri mė tani.

Nė progres-raportin individual pėr vendin, i cili do tė jetė midis 50 dhe 70 faqeve, pritet njė deri nė dy herė tė pėrmendet mbiemri "maqedonas" nė lidhje me gjuhėn dhe popullin, me qėllim qė tė kėnaqen kėrkesat e pėrfaqėsuesve mė tė lartė politikė tė Maqedonisė.

"Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė e mori statusin e kandidatit nė vitin 2005. Nė vitin 2009, Komisioni vlerėsoi se vendi mjaftueshėm i ka plotėsuar kriteret politike dhe rekomandoi hapjen e negociatave pėr anėtarėsim. Ky rekomandim u pėrsėrit nga ana e KE-sė edhe nė vitin 2010 dhe 2011, si dhe tani nė vitin 2012", thuhet nė draft-versionin e Strategjisė pėr zgjerim nė tė cilėn ndodhet rezymeja nga progres-raportet pėr secilin vend qė ndodhet nė kėtė proces.

Strategjia pėr zgjerim pėr vitin 2012-2013, pėrveē pėr Maqedoninė ka tė bėjė edhe pėr gjashtė vende tė tjera (Turqinė, Shqipėrinė, Serbinė, Malin e Zi, Bosnjė e Hercegovinėn dhe Islandėn), ndėrsa Komisioni po pėrgatit njė studim fizibiliti pėr Kosovėn dhe raport gjithėpėrfshirės pėr monitorimin mbi Kroacinė, e cila vitin e ardhshėm bėhet anėtare e plotfuqishme e Unionit.

Nė lidhje me Republikėn e Maqedonisė, Komisioni potencon se "fuqimisht beson se zhvillimi i procesit tė inkuadrimit tė vendit nė fazėn e ardhshme ėshtė i nevojshėm me qėllim qė tė konsolidohen tempoja dhe qėndrueshmėria e reformave, veēanėrisht nė lidhje me qeverisjen e sė drejtės, si dhe pėr pėrforcimin e marrėdhėnieve ndėretnike", nga i cili shtohet, rajoni si tėrėsi do tė ketė dobi".

Komisioni thekson se: "vendi vazhdon t'i plotėsojė obligimet e tij nė kuadėr tė Marrėveshjes pėr stabilizim dhe asociim (MSA). Komisioni e ruan rekomandimin e tij qė tė kalojė nė fazėn e dytė tė asociacionit dhe e inkurajon Kėshillin e BE-sė tė veprojė pėr kėtė pa anulimin e mėtejmė, nė pajtim me dispozitat relevante tė Marrėveshjes pėr stabilizim dhe asociim". Kjo e konfirmon faktin se KE-ja kėrkon nga Greqia qė tė mos e pengojė Maqedoninė nė Kėshillin e dhjetorit BE-sė t'i lejojė qė tė marrim datė pėr fillimin e negociatave.

"Vendi vazhdon mjaftueshėm t'i plotėsojė kriteret politike. Qeveria e vendosi BE-axhendėn nė qendėr tė aktiviteteve tė saj. Dialogu inkuadrues i nivelit tė lartė (HLAD) me Komisionin shėrben si katalizator pėr pėrshpejtimin e reformave dhe kontribuoi pėr zhvillim tė dukshėm nė njė numėr tė madh tė sferave politike kyēe. Qeveria shtroi propozim deri te Kuvendi pėr pėrmirėsimin e kornizės ligjore pėr zgjidhje dhe nė sferėn e lirisė sė shprehjes pėr dekriminalizimin e shpifjes. Rishikimi i parė i Qeverisė pėr zbatimin e Marrėveshjes sė Ohrit siguroi vegėl pėr pėrdorim pėr pėrforcimin e dialogut ndėretnik", theksohet nė raportin e KE-sė.

Komisioni propozon edhe se "momentumi i reformave duhet tė mirėmbahet nė tė gjitha sferat nga kriteret politike, posaēėrisht tė sigurohet zbatimi i tyre". Sipas KE-sė, kjo ėshtė posaēėrisht e rėndėsishme nė qeverisjen e sė drejtės, duke pėrfshirė lirinė e shprehjes, ku sipas Komisionit duhet tė pėrforcohen pėrpjekjet.

"Dialogu nė tryezėn e rrumbullakėt midis Qeverisė dhe Shoqatė sė gazetarėve duhet tė vazhdojė tė jetė forum i dobishėm pėr zgjidhjen e sfidave kyēe lidhur me mediat. Tensionet midis bashkėsive pas incidenteve tė dhunshme nė gjysmėn e parė tė vitit 2012 shkaktuan shqetėsim. Qeveria iu pėrgjigj me pjekuri kėsaj sfide dhe duhet tė punohet nė pėrforcimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve ndėretnike dhe pajtimit, posaēėrisht nė dritė tė debatit lidhur me viktimat nga konflikti i vitit 2011", potencoi Komisioni Evropian.

Nė raportin kyē tė Komisionit pėr Maqedonisė, nė fokus ėshtė edhe kontesti i imponuar pėr emrin me Greqinė, nė Strategjinė e saj pėr zgjerim lidhur me vendin tonė, thekson se dialogu nėn patronazhin e OKB-sė qė po zhvillohet nga viti 1990 edhe pse nga viti 2009 ėshtė plotėsuar me kontakte bilaterale, duke pėrfshirė edhe nivelin e kryeministrit, deri mė tani nuk solli kurrfarė rezultati.

KE-ja e pėrmend edhe aktvendimin e Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė me tė cilin konfirmoi se Greqia e ka shkelur Marrėveshjen kohore me Maqedoninė me kundėrshtimin e pranimit tė saj nė NATO nė Samitin nė Bukuresht nė vitin 2008. Mbetet esenciale, thotė Komisioni, zhvillimi i marrėdhėnieve tė mira fqinje, duke pėrfshirė zgjidhje kompromise dhe tė pranueshme tė ndėrsjellė pėr emrin, nėn patronazhin e KB-sė.

"Zgjidhje mund tė gjendet pa anulimin e mėtejmė. Aksione dhe deklarata qė negativisht mund tė ndikojnė nė marrėdhėniet e mira fqinjėsore duhet tė evitohen", rekomandon Komisioni nė fund.

Zėvendėskryeministrja pėr Ēėshtje Evropiane, Teuta Arifi nė pritje tė publikimit tė raportit, shprehu pritje se Maqedonia do tė marrė raport pozitiv, por sipas saj, herėt ėshtė tė parashikohet nėse nė samitin nė dhjetor shteti do tė marrė datė pėr negociata.

"Vlerėsoj se duhet tė presim raport pozitiv, i cili do tė jetė shprehje e realitetit tonė. Vlerėsimet pėr progresin tonė, BE-ja nuk i bėn pėr 'hatėr'. Unė vlerėsoj se transparenca dhe kritika e tyre do tė mbeten dhe kjo ėshtė mirė, por vlerėsimi i tyre nė kėtė periudhė bazohej nė prioritetet e kontraktuara, tė cilat ne i dhamė sė bashku me ta dhe nė bazė tė atyre prioriteteve ne jemi vlerėsuar pozitivisht", thotė zėvendėskryeministrja Arifi.

Sipas paralajmėrimeve tė KE-sė, konferenca pėr shtyp e komisionarit pėr Zgjerim Shtefan Fyle nė Bruksel nė tė cilėn do t'i prezantojė raportet pėr vendet kandidate pėr anėtarėsim dhe tė kandidateve potenciale, ėshtė caktuar pėr nė orėn 13:30.

Pas konferencės pėr shtyp tė Fyles, raporti pėr progresin e Republikės sė Maqedonisė nė BE Info qendrėn nė Shkup do ta prezantojė edhe euroambasadori Aivo Orav, i cili dokumentin do t'ua dorėzojė presidentit Gjorge Ivanov, kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kryetarit tė Kuvendit, Trajko Veljanoski.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia