Maqedonia

Memeti: ‘Fėmijėt tė mos keqpėrdoren dhe tė mos pengohen tė drejtat e tyre’

Bota Sot | 09.10.2012 14:12
Memeti: ‘Fëmijët të mos keqpërdoren dhe të mos pengohen të drejtat e tyre’

Apeloj dhe rekomandoj deri te tė gjithė kompetentėt nė kuadėr tė asaj qė do tė thonė autorizime tė tyre ligjore tė mos nxisin dhe tė mos lejojnė pengimin e tė drejtave tė njeriut ose keqpėrdorimin e tyre pėr qėllime tė tjera sepse fėmijėt janė ardhmėria e shoqėrisė tonė, theksoi Avokati i Popullit tė Republikės sė Maqedonisė, Ixhet Memeti, pas tryezės sė sotme tė rrumbullakėt me temė "Liria e tė shprehurit". Ai u bėri thirrje ministrit tė Arsimit, inspeksionit tė arsimit, kryetarėve tė komunave, drejtorėve tė shkollave dhe prindėrve qė tė jenė tė kujdesshėm lidhur me ndėrmarrjen e veprimeve tė caktuara tė cilat, theksoi, sjellin ose i entuziazmojnė fėmijėt nė atė qė do tė thotė ndarje dhe pamundėsi pėr realizim tė arsimimit nė gjuhėn amtare. "Tė gjithė tė pėrmbahen nga veprime tė cilat mund tė sjellin probleme, ndėrsa para se gjithash t'u shkaktojnė dėm interesit tė mirė tė fėmijėve", deklaroi Memeti. Avokati i Popullit pėrkujtoi se arsimi fillor dhe i mesėm janė tė garantuara me Kushtetutėn e Republikės sė Maqedonisė. "Ėshtė fakt se Ligji pėr arsim fillor i pėrcakton kushtet e pėrgjithshme pėr formim tė paraleleve, por gjithashtu ėshtė fakt se i njėjti Ligj ka edhe pėrjashtime, tė cilat u dedikohen asaj kur nuk mundet nė vende tė caktuara tė pėrmbushen kriteret pėr formim tė paraleles", tha Memeti.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia