Maqedonia

Wikileaks: Qeveria Gruevski, pranoi zgjidhjen e statusit tė UĒK-sė

Bota Sot | 07.10.2012 15:57
Wikileaks: Qeveria Gruevski, pranoi zgjidhjen e statusit të UÇK-së

Pohimet e deputetes sė Lidhjes Social-Demokrate tė Maqedonisė, Radmilla Shekerinska, se Wikileaks kishte publikuar vitin e kaluar njė dokument ku zyrtarėt e VMRO-DPMNE-sė pranonin tė zgjidhnin ēėshtjen e statusit tė ish-ushtarėve tė UĒK-sė, dalin tė vėrteta.
Agjencia e Lajmeve “Zhurnal” ka siguruar kabllogramin e Ambasadės sė SHBA-sė me datė 15 shtator 2007, i klasifikuar si konfidencial, pėrmes tė cilit ambasadorja amerikane Xhulian Millovanoviē, kishte raportuar nė Departamentin Amerikan tė Shtetit, pėr fillimin e zbatimit tė Marrėveshjes sė 29 Majit mes VMRO-DPMNE-sė dhe BDI-sė.
Nė kėtė kabllogram, Millovanoviē shkruan se zėvendėskryeministri Zoran Stavrevski dhe shefi i Kabinetit tė kryeministrit, Martin Protuger, kishin pranuar nė emėr tė Qeverisė ta zgjidhnin ēėshtjen e ish-ushtarėve tė UĒK-sė, me garanci qė ajo tė mos pėrdorej nė funksion tė pėrfitimeve partiake vetėm tė BDI-sė.
Gjithashtu, nė kėtė kabllogram, thuhet qė pėrfaqėsues tė Qeverisė i kishin kėrkuar BDI-sė tė siguronte njė listė me emrat e ish-pjesėtareve tė UĒK-sė me qėllim t’i dėmshpėrblinte ata, porse partia e Ahmetit kishte refuzuar tė bėnte njė gjė tė tillė nga druajtja se tė dhėnat mund tė keqpėrdoreshin nga organet e shtetit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia