Maqedonia

“Zgjohu” kundėr LSDM-sė e VMRO-DPMNE-sė

Bota Sot | 07.10.2012 15:44
“Zgjohu” kundër LSDM-së e VMRO-DPMNE-së

Lėvizja Qytetare “Zgjohu”! shprehet e dėshpėruar nga qėndrimet e partive politike maqedonase gjatė seancės parlamentare pėr mocionin pėr votėbesim tė Qeverisė tė thirrur nga opozita maqedonase.

Mocioni opozitar pėr votėbesim i LSDM-sė, sipas tyre, ishtė plotėsisht kundėr shqiptarėve nė Maqedoni dhe vlerat tė cilat janė tė shenjta pėr shqiptarėt si: gjuha shqipe, flamuri kombėtar, himni kombėtar, UĒK, riemėrtimin e shkollave me emra tė veprimtarėve kombėtar, etj.

“Njė iniciativė e tillė dėshmon qė koncepti i LSDM-sė mbetet i pareformuar dhe i ngjason viteve tė 90 kur shqiptarėve ju mohoheshte e drejta pėr gjuhė, arsim, simbole kombėtare, etj.

Nga ana tjetėr, fjalimi i kryeministrit dhe kryetarit tė VMRO DPMNE ishte tėrėsisht i njėanshėm, nga pikėpamja e tij personale qė pretendonte tė pėrfaqėsojė ndjenjat vetėm tė komunitetit tė cilit ai i pėrket.

Duke pėrsėritur qėndrimet e veta intime, Kryeministri Gruevski edhe njėherė tregoi se ėshtė kryeministėr vetėm i anėtarėsisė sė partisė sė vet dhe tė komunitetit tė vet.

Ai, sikurse edhe LSDM, nuk bėn asnjė pėrpjekje tė demonostron se shqetėsohet edhe pėr fatin e shqiptarėve dhe tė tė tjerėve nė Maqedoni. Ne, nė “Zgjohu”! kemi njė lajm pėr Kryeministrin, VMRO-nė dhe LSDM-nė, ligji pėr ‘branitella’ nuk kalon’”, thonė nė “Zgjohu”.

“Maqedonia ėshtė shtet demokratik dhe multietnik me institucione tė veta shtetėrore tė cilat nė vend se tė pėrforcohen, opinionit i servohen qėndrimet personale tė kryeministrit si tė paprekshme dhe tė padiskutueshme”, shtojnė ata.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia