Maqedonia

Mocioni ndaj qeverisė, Heshtin partitė nė pushtet

Bota Sot | 04.10.2012 15:58
Mocioni ndaj qeverisë,  Heshtin partitë në pushtet

Kryetari i Kuvendit tė Maqedonisė, Trajko Veljanovski ka caktuar pėr nesėr seancėn pėr mocionin e votėbesimit tė qeverisė tė ngritur nga grupi parlamentar i lidhjes socialdemokrate tė opozitės.

Mocioni ėshtė iniciuar pas paraqitjes sė mospajtimeve mes partive nė pushtet VMRO-DPMNE dhe BDI-sė, lidhur me propozim-ligjin pėr zhdėmtimin e forcave maqedonase tė sigurimit nga konflikti i vitit 2001, qė pėrjashton nga pėrfitimet e parapara ish-pjesėtarėt e UĒK-sė, qė po ashtu disa vite me radhė kėrkojnė zgjidhjen e statusit tė tyre.

Mospajtimet rreth kėtij propozim-ligji, ndėrkohė kanė shtuar dallimet mes partnerėve qeveritarė, tė cilėt, kanė sfiduar njėri tjetrėn me ndryshimin e emrave tė shkollave nga maqedonas nė shqiptar, siē ka bėrė BDI-ja, apo me shuarjen e paraleleve shqiptare nė arsimin fillor nga ana e VMRO-DPMNE-sė.

Opozita nė pėrgjithėsi, gjithė kėto pėrplasje mes partnerėve tė koalicionit i kanė quajtur improvizime dhe lojė pėr rritjen e popullaritet tė tyre nė rėnie, nė prag tė zgjedhjeve lokale qė duhet tė mbahen nė mars tė vitit tė ardhshėm.

Mocioni i opozitės, ndėrkohė, po kalon nė heshtje nga partitė nė pushtet. BDI-ja ka njoftuar se qėndrimi i saj do tė dihet nė seancėn e nesėrme, ndėrsa partia e kryeministrit Gruevski ende nuk ka dalė me asnjė qėndrim.

Nga ana tjetėr, edhe njohėsit e zhvillimeve politike dyshojnė se gjithēka ėshtė lojė dhe qeveria se megjithatė do t'i mbijetojė mocionit.

Zdravko Savevski thotė se mungesa e seriozitetit dhe e vullnetit pėr zgjidhjen e krizės paraqet edhe njė dėshmi se kriza ėshtė artificiale.

“Presidenti i shtetit nė kėtė situatė duhet t’i thėrras nė njė takim liderėt e partive, qė tė ulen dhe tė bisedojnė pėr problemet. Mosmarrja e njė nisme tė tillė edhe mė shumė forcon bindjen time se e gjithė kjo krizė qeveritare ėshtė e sajuar nga ana e VMRO-DPMNE-se dhe BDI-sė me qėllim zgjimin e nacionalizmit dhe arritjen e mbėshtetjes mė tė madhe tek elektorati”, thotė Savevski.

Ai vlerėson se rėnia eventuale e qeverisė pėr shkaqe ndėretnike do tė ishte njė skenar jo i mirė qė do t’i tensiononte edhe mė shumė raportet mes dy etniteteve mė tė mėdha nė vend, andaj thotė ai, edhe opozita e cila ka tė drejtė tė iniciojė mocion tė votėbesimit duke tė ketė kujdes qė tė mos kontribuoj nė pėrkeqėsimit e gjendjes.

Ndėrkohė, duke komentuar mocionin e votėbesimit dhe rezultatin e tij, analisti Hasan Jashari, thekson.

“Kėto janė lojėra tė rregullta dhe forma zyrtare tė veprimit tė partive politike dhe nė kėtė rast mendoj se nuk ka gjasa qė tė bie qeveria pasi pozita i ka votat dhe natyrisht se nuk do tė votojė qė tė humbė pushtetit, por ėshtė mė se evidente se do tė ketė njė dridhje tė qeverisė”, u shpreh Jashari.

Seanca do tė fillojė nė orėn 12 dhe nė rast se kryeministri nuk kėrkon qė tė votohet pa debat, atėherė ajo do tė zgjasė deri nė mesnatė kur edhe do tė votohet nga ana e deputetėve.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia