Maqedonia

Kuvendi nesėr do tė debatojė pėr mocionin e Qeverisė

Bota Sot | 04.10.2012 12:31
Kuvendi nesër do të debatojë për mocionin e Qeverisë

Kuvendi i Republikės sė Maqedonisė nė seancėn e nesėrme tė 43-tė duhet tė debatojė edhe tė votojė pėr mocionin e Qeverisė, me kėrkesė tė partisė opozitare LSDM.
Sipas kėsaj partie, shkak pėr votimin e mocionit tė Qeverisė ėshtė, siē elaboruan "konfrontimi dymujor mes partive qeveritare VMRO-DPMNE dhe BDI, me tė cilėn rrezikohen raportet ndėretnike dhe integrimet e vendit".
Rregullorja kuvendore parashikon ēėshtje pėr votėbesim tė Qeverisė tė mund tė parashtrojnė tė paktėn 20 deputetė, nė formė tė shkruar dhe me elaborim, por mund tė parashtrojė edhe kryeministri nė formė tė shkruar ose gojarisht nė seancėn e Kuvendit.
Nėse ēėshtjen e parashtrojnė njė grup deputetėsh, kryetari i Kuvendit menjėherė e dorėzon deri te tė gjithė kolegėt e tyre, Qeveria dhe kryetari i shtetit, ndėrsa kur ēėshtja pėr votėbesim tė Qeverisė kryeministri e paraqet me gojė nė seancėn e Kuvendit, kryetari i Parlamentit menjėherė e njofton shefin e shtetit.
Ēėshtja e votėbesimit tė Qeverisė mund tė tėrhiqet deri nė fillim tė seancės sė Kuvendit, nė tė cilėn duhet tė debatohet rreth ēėshtjes pėr mocionin e Qeverisė.
Pasi qė ėshtė parashtruar ēėshtja pėr mocion tė Qeverisė, kryetari i Kuvendit menjėherė konvokon seancė, e cila duhet tė mbahet ditėn e tretė nga dita e parashtrimit tė ēėshtjes.
Rregullorja kuvendore parashikon qė tė zhvillohet debat rreth ēėshtjes sė ngritur pėr mocion tė Qeverisė. Me kėtė rast, tė drejtė qė ta elaborojė ka njė prej deputetėve qė e kanė parashtruar ēėshtjen nė kohėzgjatje prej tė paktėn 30 minutave. Rradhitja e deputetėve sipas grupeve tė deputetėve dhe deputetėt tė cilėt nuk janė tė organizuar nė grupe tė deputetėve, ndėrsa tė cilėt do tė marrin pjesė debat caktohet nė marrėveshje tė kryetarit tė Kuvendit me koordinatorėt e grupeve tė deputetėve para fillimit tė seancės. Deputeti gjatė debatit mund tė flasė disa herė nė kohėzgjatje prej gjithsej 15 minuta, ndėrsa bashkėrenduesi i grupit tė deputetėve gjithsej 20 minuta. Kryetari i Qeverisė edhe para votimit ka tė drejtė t'i drejtohet Kuvendit.
Konform Rregullores, Kuvendi voton pėr votėbesim tė Qeverisė pas pėrfundimit tė ditės sė tretė tė parashtrimit tė mocionit.
Nėse shrfytėzohet mundėsia e dytė ēėshtjen e votėbesimit tė Qeverisė ta parashtrojė kryeministri gojarisht nė seancėn e Kuvendit, deputetėt votojnė pėr mocion tė Qeverisė nė seancėn e njėjtė, por pa debat.
Nė rast tė votohet jo votėbesimi i Qeverisė, kryeministri nė Kuvend parashtron dorėheqje nė afat prej 24 orėve nga votimi i mosbesimit. Pėr votimin e mosbesimit tė Qeverisė dhe pėr dorėheqjen e parashtruar, kryetari i Kuvendit menjėherė e njofton presidentin e shtetit.
Rregullorja gjithashtu e rregullon edhe mundėsinė qė Qeveria, kryetari i Qeverisė ose njė anėtar i saj tė mund tė parashtrojnė dorėheqje. Dorėheqja e Qeverisė ose e kryetarit tė Qeverisė, parashtrohet deri te kryetari i Kuvendit nė formė tė shkruar dhe mund tė elaborohet. Dorėheqja e njė anėtari tė Qeverisė deri te kryetarit i Kuvendit parashtrohet pėrmes kryetarit tė Qeverisė. Dorėheqja e Qeverisė ose e kryetarit tė Qeverisė, kryetari i Kuvendit menjėherė e dorėzon deri te deputetėt dhe deri te presidenti i Republikės. Dorėheqjen e njė anėtari tė Qeverisė, kryetari i Kuvendit menjėherė e parashtron deri te deputetėt.
Kuvendi nė seancėn e parė tė ardhshme, pa debat, konstaton se kryetarit tė Qeverisė, Qeverisė ose njė anėtari tė Qeverisė, mandati u ndėrpritet nė ditėn e mbajtjes sė seancės.
Herėn e fundit votim i mocionit tė Qeverisė kishte mė 7 qershor tė vitit 2007, kur kryetar i Parlamentit ishte Lubisha Georgievski, ndėrsa kryeministėr Nikolla Gruevski. Qeveria atėherė mori votėbesim nga shtėpia ligjdhėnėse.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia