Maqedonia

Emri, Avramopulos i dėrgoi Poposkit propozim memorandum

Bota Sot | 04.10.2012 12:30
Emri, Avramopulos i dërgoi Poposkit propozim memorandum

Ministri grek i Punėve tė Jashtme Dimitirs Avramopulos i dėrgoi letėr me propozim memorandum pėr mirėkuptim shefit tė diplomacisė sė Maqedonisė Nikolla Poposki nė tė cilin pėrcakton parametrat themelor pėr zgjidhje tė mundshme tė pranueshme dhe tė cilat duhet tė jenė kornizė nė tė cilat duhet tė vazhdojnė negociatat.
"Duke pasur parasysh nevojėn pėr pėrmirėsimin e mėtejshėm tė marrėdhėnieve mes dy vendeve tona nė tė gjitha nivelet, propozimi pėrmban parime tė pėrgjithshme pėr zhvillimin e marrėdhėnieve tė mira fqinjėsore, respektimi i tė cilave ėshtė thelbėsore nė pėrpjekjet tona ta pėrforcojmė paqen, presporitetin dhe mirėkuptimin e ndėrsjellė tė rajonit tonė. Jam i siguritė se do tė pajtoheni me mua, kolegė i nderuar, se kemi pėr obligim t'u qasemi negociatave pėr ēėshtjen e emrit me vullnet tė mirė dhe nė mėnyrė konstruktive. Arritja e zgjidhjes sė papranueshme tė ndėrsjellė pėr kėtė ēėshtje shumvjeēare padyshim do tė orientoj nė normalizimin e tėrėsishėm tė marrėdhėnieve tona dhe deri te plotėsimin i aspiratave tė dy popujve tanė", thuhet nė letrėn e Avramopulosit.
"Shefat e Zyrės pėr lidhje nė Shkup dhe reparti kompetent nė Ministrinė e Punėve tė Jashtme, si dhe pėrfaqėsuesi grek nė negociatat, ambasadori Vasilakis, janė nė disponim me qėllim qė kjo iniciativė tė avancohet".
"I bindur se ndajmė ide tė sinqertė t'i pėrforcojmė marrėdhėniet e mira fqinjėsore mes dy vendeve tona dhe nė rajon, i nderuar Kolegė, ju lutem pranoni shprehjen e respektit tim tė veēantė" pėrfundon Avramopulos.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia