Maqedonia

Kompanitė austriake tė interesuara pėr eko projekte nė Maqedoni

Bota Sot | 03.10.2012 22:23
Kompanitë austriake të interesuara për eko projekte në Maqedoni

Kompanitė e Maqedonisė dhe Austrisė sot kanė mundėsi tė kėmbejnė pėrvoja dhe tė informohen pėr pėrparėsitė qė i ofron Maqedonia pėr realizimin e projekteve pėr mbrojtjen e mjedisit jetėsor tė biznes takimit "Teknologjitė pėr mbrojtjen e mjedisit jetėsor" qė mbahet nė organizim tė Odės Ekonomike tė Maqedonisė, Repartit tregtar tė Ambasadės austriake nė Shkup dhe Odės rajonale tė Korushkas nga Austria.

Ministri i Mjedisit Jetėsor dhe Planifikimit Hapėsinor Abdilaqim Ademi u bėri thirrje biznesmenėve austriak tė investojnė nė Maqedoni duke u sqaruar se edhe kėtu do tė gjejnė partnerė tė sigurtė dhe ndershėm pėr bashkėpunim.

Maqedonia, theksoi ai, i miratoi dhe tėrėsisht u harmonizua me ligjet nga Bashkimi Evropian, ndėrsa nė fazėn e implementimit na nevojitet mbėshtetje nga sektori privat, posaēėrisht nga vendet anėtare tė Unionit e cila i ka implementuar kėto standarde.

Ministri i Mjedisit Jetėsor dhe Planifikimit Hapėsinor Abdilaqim Ademi u bėri thirrje biznesmenėve austriak tė investojnė nė Maqedoni

"Me ligjet janė definuar kufijtė dhe parimet pėr vendosjen e sistemeve pėr menaxhim me llojet e ndryshme tė mbeturinave, por pėrcaktimi i formės, mėnyra dhe operacionet e sistemit janė lėnė si zgjidhje tė industrisė" theksoi Ademi.

Ai theksoi se implementimi i Ligjit pėr menaxhim me mbeturinat dhe paketim me mbeturinat pėrparon dhe se pjesa mė e madhe e kompanive nė industrinė e shfrytėzojnė mundėsinė qė vetė tė menaxhojnė me ambalazhin e mbeturinave tė tyre.

"Besojmė qė numri mė i madh i kompanive deri nė fund tė kėtij viti do t'i harmonizohen me ligjet nga sfera e mjedisit jetėsor, jo vetėm pėr shkak tė shmangies sė gjobave, por para se gjithash pėr shkak tė qėllimit tė tyre pėrfundimtar - ruajtjen e resurseve, energjisė dhe mjedisit jetėsor nė pėrgjithėsi, qė besoj se ėshtė qėllimi i tė gjitha kompanive pėrgjegjėse shoqėrore" theksoi Ademi.

Ai theksoi se pėr udhėheqje me rajonin planorl Juglindor ka aplikuar vetėm njė kompani austriake me tė cilėn shpreson nė kohė sa mė tė shpejtė tė nėnshkruhet marrėveshje pėr koncesion.

Ministri i Mjedisit Jetėsor dhe Planifikimit Hapėsinor Abdilaqim Ademi u bėri thirrje biznesmenėve austriak tė investojnė nė Maqedoni

Bashkėpunimi mes Maqedonisė dhe Austrisė nė pjesėn e ekonomisė ėshtė e shkėlqyer tashmė njė periudhė tė gjatė, vlerėsoi kryetari i Odės Ekonomike Austriake nga Korushka Frans Paher, duke theksuar se qėllimi i takimit tė sotėm ėshtė tė zvogėlohen mbeturinat dhe tė gjejnė partner nė sektorin e mjedisit jetėsor.

"Duhet tė punojmė nė sektorin e energjive ripėrtėritėse, pėrgatitjen e mbeturinave, projektimin, sisteme, vlerėsim tė stacioneve filtruese pėr ujėrat e zeza" tha Paher.

Drejtori i kompanisė sė parė pėr menaxhim me mbeturina nga paketimi Pakomak, Filip Ivanovski theksoi se qė tė arrihen qėllimet nė pajtim me direktivat e BE-sė deri mė vitin 2020, duhet tė bėhet sistem si tė riciklohen apo energjetikisht tė shfrytėzohen 60 pėr qind nga mbeturinat prej paketimi, qė tė pėrforcohet rrjeti primar i infrastrukturės komunale qė tė mundėsohet klasifikimi i mbeturinave ku ēdo qytetar do tė ketė mundėsi veēmas t'i hedhė ambalazhet nga mbetruinat e mbetura. Duhet tė rritet edhe kapaciteti pėr klasifikimin sekondar tė mbeturinave dhe paralelisht me kėto dy punė tė ngrihet vetėdija publike nė vend pėr nevojat nga riciklimi i mbeturinave.

"Kėto tre punė kėrkojnė mjete tė mėdha financiare dhe pėr kėtė industria ėshtė ajo qė nė pjesėn mė tė madhe duhet t'i financojė kėto projektet pėrmes Pakomak dhe kompanive tė tjera nga ky lloj" tha Ivanovski.

Deri nė vitin 2020, ai paralajmėroi se duhet tė vendosen rreth 10.00 kontenjerė pėr klasifikimin e mbeturinave dhe tė hapen tė paktėn tre pika ku do tė mblidhet mbeturinat e klasifikuara.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia