Maqedonia

Hapet solemnisht objekti i rikonstruar i shkollės fillore "Liria" - nė Ēair

Bota Sot | 03.10.2012 22:17
Hapet solemnisht objekti i rikonstruar i shkollës fillore "Liria" - në Çair

Zėvendėskryeministri Musa Xhaferi ka marrė pjesė sot nė lėshimin solemn tė Sh.F.“Liria” nė komunėn e Ēairit.

“Shprehim respekt pėr veteranėt e arsimit duke e pasur parasysh se kjo shkollė ėshtė njė prej shkollave mė tė vjetra dhe me gjithė vėshtirėsitė ata mbi supet e veta kanė kaluar gjitha vėshtirėsitė dhe represionet qė shkolla ‘Liria’ t’iprodhojėkuadrojo vetėm Ēairit, por edhe rrethinėspėr arsye se tė rralla kanė qenė shkolla si ‘Liria’.

Me kėtė rast, ne si pėrfaqėsues tė pushtetit qendrorjemi kėtu qė tė dėshmojmė mbėshtetjen qė tė ndihmojmė qė tė rinovohen ose tė ndėrtojmė edhe tė reja sipas nevojave nė tė ardhmen, pėr arsye se vetėm pėrmes konkurrencės me dituri dhe dije ne mundė tė konkurrojmėme popujt e civilizuar tė Evropės, dhe uroj nė kėtė rast qė stafi pedagogjik aktual me respekt tė vazhdojė luftėn e dijes dhe tė shndėrrit gjenerata tė reja tė cilat do tė vazhdojnė me punėntė cilėt ne po pėrpiqemi t’i avancojmė”, tha Xhaferi.

Hapet solemnisht objekti i rikonstruktuar i SHF - Liria - nė Ēair

Nė ngjarje kanė marrė pjesė edhe kreu i Ēairit Izet Mexhiti dhe zyrtarė tjerė tė BDI-sė. Ndėrkaq, projekti ėshtė rikonstruktuar me masa pėr efikasitet energjetik nė bashkėfinancim mes Ministrisė sė Ekonomisė dhe Komunės sė Ēairit.

Hapet solemnisht objekti i rikonstruktuar i SHF - Liria - nė Ēair
Ministri Saraēini tha se sot ėshtė pėrfunduar njė projekt i suksesshėm, i cili do tu mundėsoj nxėnėsve tė kėsaj shkolle kushte mė tė mira pėr mėsim ndėrsa arsimtrėve kushte mė ėt mira pėr punė.

‘Pėrveē qė fėmijėt tonė do tė ndjekin mėsimin dhe do tė kalojnė kohėn nė njė shkollė mė tė bukur dhe mė tė pastėr, ky projekt ka edhe rėndėsi mė tė madhe. Nė fakt, me rikonstruktimin e shkollės dhe me implementimin e materialeve ndėrtimore efikase dhe tė ndriēuese kursyese, ky objekt nė tė ardhmen do tė kursej energji nė nivel vjetor prej 30%, qė nė kushtet e energensave gjithnjė e mė tė shtrenjta ėshtė jashtėzakonisht e rėndėsishme’, deklaroi Saraēini.

Saraēni shtoi se vlerėsimet fillestare tregojnė se si rezultat i rikonstruktimit, kursimet nė bazė tė kėsaj do tė kenė vlerė mbi 50.000 dollarė nė vit. Pėrveē kursimit tė energjisė dhe zvogėlimit tė shpenzimeve, pėrmes realizimit tė kėtij projekti nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė nxitet zhvillimi nė nivel lokal, sepse kėto mjete tė cilat do tė kursehen si rezultat i efikasitetit energjetik do tė mund tė dedikohen nė projekte tjera tė cilat do tė jenė nė interes ė qytetarėve.


Hapet solemnisht objekti i rikonstruktuar i SHF - Liria - nė Ēair

‘Gjithēka tė mirė qė kemi ne si shqiptarė nė Shkup, buron nga shkolla fillore ‘Liria’. Nga puna e palodhshme e shumė arsimtarėve, qė punuan dhe sakrifikuan gjithēka nga vetja e tyre, neve sot kemi elitėn politiike, atė tė biznesit, artistėt dhe gjithēka tjetėr. Nėse dikush e ka merituar mė sė shumti njė renovim tė tillė, ajo ėshtė shkolla fillore ‘Liria’, neve vetėm se ai kthyem asaj njė borxh tė madh qė ia kemi’, deklaroi Mexhiti.

Gjatė evenimentit, komuna e Ēairit ndau mirėnjohje pėr arsimatarėt e penzionuar, veteranė tė arsimit shqip nė Shkup.
Ndryshe me kėtė projekt nė vlerė prej 400 mijė dollarėsh e qė ėshtė bashkėfinansim mes Ministrisė sė ekonomisė pėrmes projektit GEF pėr efikasitet energjetik, dhe komunės sė Ēairit ėshtė kryer rikonstruktimi i tėrėsishėm i fasadės sė shkollės, ndėrsa janė zėvendėsuar tė gjitha dyert dhe dritaret. Pėrveē kėsaj ėshtė vendosur instalimi i ri i sistemit tė ngrohjes, ndėrsa janė zėvendėsuar tė gjitha ndriēueset me ndriēuese tė reja.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia