Maqedonia

Konferencė ndėrkombėtare pėr institucionet nacionale pėr tė drejta tė njeriut

Bota Sot | 03.10.2012 18:32
Konferencë ndërkombëtare për institucionet nacionale për të drejta të njeriut

Rekomandimet pėr politika tė zbatuara tė bazuara nė dėshmi nė krijimin e modelit pėr institucionin kombėtar pėr tė drejta tė njeriut nė Maqedoni nė pajtim me standardet ndėrkombėtare dhe praktikat mė tė mira, me qėllim tė marrjes sė akreditimit me status "A". Kėtė duhet ta ofrojė diskutimi nga konferenca ndėrkombėtare "Institucionet kombėtare pėr tė drejta tė njeriut dhe promovimi dhe mbrojtja e tė drejtave tė njeriut nė Maqedoni dhe Ballkanin Perėndimor", qė mbahet prej sot nė Shkup.

Pjesėmarrėsit nė konferencė - prokurorėt publikė, pėrfaqėsues tė komisioneve dhe nismave pėr tė drejta tė njeriut, ekspertė..., diskutojnė pėr gjendjet dhe sfidat lidhur me tė drejtat e njeriut dhe modelet institucionale tė institucionet kombėtare, me fokus nė modelin mė efektiv pėr njė institucion tė kėtillė nė Maqedoni dhe nė rajon, me ndjekjen e Parimeve tė Parisit.

Sipas drejtimeve tė studimeve tė Qendrės pėr hulumtime rajonale dhe bashkėpunim, organizator i konferencės, nė Maqedoni ekzistojnė mė shumė mundėsi pėr pėrmirėsimin e institucioneve kombėtare pėr tė drejta tė njeriut nė lidhje tė standardeve ndėrkombėtare ekzistuese. Shumė prej problemeve me tė cilat ballafaqohen dy institucionet kombėtare pėr tė drejta tė njeriut nė Maqedoni, Avokati i popullit dhe Komisioni pėr mbrojtje nga diskriminimi, sipas vendosjes sė tyre momentale janė tė ngjashme (promovimi, arsimi dhe ngritja e vetėdijes, popullariteti dhe kushtet pėr pėrzgjedhje, mjetet...).

"Pėr qasjen strategjike drejt problemeve ėshtė e nevojshme tė hapet proces i konsultimit tė gjerė publik pėr reformim tė sistemit pėr tė drejta tė njeriut dhe tė mbėshtetet me vullnet tė fuqishėm politik dhe garanci tė rėndėsishme pėr zhvillimin e procesit. Pėr kėtė arsye duhet tė shqyrtohet mundėsia pėr ndryshime afatshkurtra dhe nė afat tė mesėm, veēanėrisht nė pikėpamje tė resurseve tė disponueshme, pavarėsinė dhe pluralitetin e kėtyre institucioneve", thuhet nė drejtimet e studimeve, tė pėrpunuara nė kuadėr tė projektit "Zgjidhja e enigmės institucionale: Cili ėshtė modeli i institucionit nacional pėr tė drejta tė njeriut pėr Maqedoninė?".comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia