Maqedonia

Kuvend, debat i ashpėr pėr kodin zgjedhor

Bota Sot | 03.10.2012 09:27
Kuvend, debat i ashpër për kodin zgjedhor

Ka vazhduar edhe sot debati nė Kuvend pėr ndryshimin dhe plotėsimin e kodit zgjedhor. Deputeti i PDSH-sė Ziadin Sela tha se ky propozim/ligj ka ardhur nė Kuvend nė mėnyrė tinzare vetėm sa pėr t’i treguar komisionerit pėr zgjerim Fyle, gjoja se kjo Qeveri punon dhe ėshtė e interesuar pėr zgjedhje tė lira dhe demokratike. Sela pėrsėriti edhe njė herė qėndrimin se nė Maqedoni janė rreth 300 mijė votues fiktivė.
“Nuk mund tė ketė zgjedhje pa regjistrim tė mirėfilltė tė popullsisė, sepse pa revidim tė listės sė zgjedhjeve Qeveria ka nė dorė rreth 300 mijė votues tė cilėt i pėrdor pėr nevojat e veta, qoftė pėr tė krijuar shumicėn parlamentare tė sajėn, qoftė pėr ti dhuruar fitoren tė preferuarve tė cilėt dėshiron ti ketė nė qeveri qė nė rastin konkret ėshtė BDI”, tha Ziadin Sela, deputet i PDSH-sė.
Ndaj diskutimit tė Selės reagoi bashkėqytetari i tij, deputeti i BDI-sė ngas Struga Arben Llabunishti. Ai tha se pėr dallim nga PDSH-ja qė ka pasur partner strategjik, BDI-ja pėr partner ka popullin.
“Kėto janė vetėm spekulime dhe tė pavėrteta. Elektorati shqiptar ėshtė i vetėdijshėm dhe arrin t’i kuptoj lojėrat qė duan tė bėjnė nga kjo foltore. Nėse do kthehemi nė tė kaluarėn do tė shohim qė tė preferuar dhe partner strategjik BDI nuk ka pasur, por ka qenė populli, ndėrsa PDSH-ja nė mėnyrė shumė tė hapur e ka thėnė se partner i tyre strategjik ka qenė VMRO-ja, jo vetėm kaq por ata shkuan deri aty sa it falin vota pėr tė bėrė njė deputet mė shumė, shqiponja jonė krenare u lidh bashkė me luanin pėr tė treguar strategjinė qė kishit ju”, u shpreh Arben Llabunishti, deputet i BDI-sė.
“Mirė do tė ishte t’i pėrgjigjeni popullit sa anėtarė ka rritur numri i anėtarėve tė BDI-sė nė Kavadarcė e Shtip. Populli gjithashtu ju dha votė tė qeverisni e nuk ju dha votė tė bėheni opozitė nė parlament. A e di ku e kam fjalėn, ato metoda tė bllokimit tė ligjit pėr branitella janė metoda tė opozitės ju duhet tė keni metoda tjera, ndėrsa ti personalisht i nderuar Llabunishta je shndėrruar si katapultja e Talat Xhaferit”, tha Ziadin Sela, deputet i PDSH-sė.
Vėrejtjet e deputetit tė PDSH-sė Zijadin Sela ishin edhe pėr mėnyrėn se si janė zgjedhur deputetėt e diasporės. Sela dhe deputeti i RDK-sė Izet Zeqiri akuzuan BDI-nė pėr dėshtim, pėr faktin qė nuk ka asnjė deputet shqiptar nga diaspora.
“Kur jemi te deputetėt e diasporės, me tė vėrtetė ėshtė pėr tė ardhur keq se si BDI i fali VMRO-sė deputetėt e diasporės. Ne sot kemi tre deputet; 1 nga Kanadaja, njė nga Evropa dhe njė nga Australia, ku pjesa dėrmuese qė veprojnė jashtė; janė mė sė shumti shqiptar. Kush e ka pėrgjegjėsinė qė nuk u organizua diaspora shqiptare qė ne tė kemi pėrfaqėsues tė tyre nė Maqedoni, nuk do mend zv/kryeministri ka qenė shqiptar”, deklaroi Izet Zeqiri, deputet i RDK-sė.
“Do ju tregoj ku ėshtė problemi z. Sela. Pėr fat tė keq shqiptarėt e Maqedonisė nė Amerikė, Evropė, Australi, nuk janė tė interesuar tė regjistrohen tė votojnė, qė ėshtė edhe mė keq, nė Amerikėn Veriore nuk ekziston asnjė organizatė e regjistruar e shqiptarėve tė Maqedonisė”, theksoi Pavlle Sazdov, deputet i VMRO DPMNE –sė nga diaspora.
“Ka plot shoqata shqiptare nė Amerikė, tė regjistruara, ėshtė lobi shqiptaro amerikan dhe shumė lobe tė tjera, mirėpo ju sigurisht nuk mund tė keni qasje nė ato lobe sepse ato janė tė njėjtėt qė kanė qenė edhe nė 2001, nuk kanė ndryshuar si kėta kėtu qė janė, janė tė njėjtit, prandaj ju nuk keni qasje dhe nuk guxoni tė afroheni tek ato njerėz. Nuk e di ti ku merr guximin e bėn replikė, ti je bėrė deputet me 300 vota or zotėri”, u shpreh Ziadin Sela, deputet i PDSH-sė.
Ndėrkaq, edhe sot vazhdoi punimet komisioni pėr punė dhe politikė sociale, ku po diskutohet mbi nevojėn e miratimit tė ligjit tė branitellave. Koordinatori i grupit parlamentar tė BDI-sė Talat Xhaferri duke heshtur, me orė tė tėra sot paraqiti sėrish slajde me kundėrshtimet e partisė sė tij ndaj draftit.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia