Maqedonia

'Paralelet-Kralev', Komisioni shqyrton ligjin pėr arsim fillor

Bota Sot | 03.10.2012 09:23

Pėr 4 javė, maksimumi 6, pritet tė marrin fund lojėrat qė bėjnė krerėt e komunave me nxėnėsit, me kombinimin e paraleleve nėpėr shkolla. Komisioni i formuar nė Qeveri do tė interpretojė paragrafėt kontestuese tė Ligjit pėr Arsim Fillor, qė linin hapėsirė mbi pėrcaktimin e numrit tė paraleleve shkollore, tė nxėnėsve nė to, si dhe mbylljen e tyre. Ministri i Arsimit dhe Shkencės, Panēe Kralev tha se komisioni sapo ka mbajtur mbledhjen e parė dhe sė shpejti do tė dalė me rekomandime se si do tė funksionojė nė tė ardhmen ky sistem me qėllim shmangen e rasteve arbitrare nėse duhet apo jo tė kombinohet njė paralele.
“Ai komision ėshtė i pėrbėrė nga anėtarė tė Ministrisė sė Arsimit dhe BNJVL-sė dhe obligimi i tyre ėshtė qė pėr njė afat kohor tė arsyeshėm, unė do tė thosha prej 4 deri 6 javė, tė dalin me njė zgjidhje dhe kjo ėshtė njė afat kohor tė cilin ne ia kemi caktuar grupit tė punės. Pėr momentin ata janė duke punuar nė kėtė rast, dhe besojė se shumė shpejtė, ata do tė dalin me rekomandime se si kapėrcehet kjo situatė”, tha Panēe Kralev, Ministėr i Arsimit dhe Shkencės.
Kralev nuk mohoi se nė Maqedoni funksionojnė shumė paralele tė kombinuara, por sipas tij, nuk duhet tė manipulohet me numrin e nxėnėsve, dhe shkrirjen e paraleleve gjegjėsisht paraleleve qė duhet tė kombinohen.
“Nė Maqedoni ka njė numėr tė madh paralelesh tė kombinuara dhe fakti se ekziston nevoja pėr kėto paralele tė kombinuara nuk mund tė mohohet, pasi nė disa mjedise rurale, thjesht nuk ka numėr tė mjaftueshėm tė nxėnėsve, por kushtet nė bazė tė tė cilave miratohet vendimi qė tė kombinohet njė paralele duhet tė jenė tė harmonizuara dhe tė rishikohet, e me kėtė tė miratohet njė sistem me tė cilin para sė gjithash vetėqeverisja lokale por edhe MASH-i do tė kenė pėrgjegjėsi tė qarta dhe tė sakta pėr tė kontrolluar kėtė mekanizėm”, u shpreh Panēe Kralev, Ministėr i Arsimit dhe Shkencės.
Ndėrkohė, nxėnėsit qė kėtė fillim vit u pėrballėn tė parėt me problemin e paraleleve tė kombinuara, ata shqiptarė tė Lisiēes sė Epėrme, u detyruan tė kthehen nė bankat shkollore, sipas formatit tė paraleleve qė krijoi komuna, duke qėndruar kėshtu nė pritje tė njė vendimi tė komisionit pėr paralelen shqipe tė mbyllur. Valmir Kuēicomments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia