Maqedonia

Fyle ka kėrkuar nga autoritetet greke tė mundėsojnė qė Maqedonia tė fillojė negociata pėr anėtarėsim nė BE

Bota Sot | 02.10.2012 19:38
Fyle ka kërkuar nga autoritetet greke të mundësojnë që Maqedonia të fillojë negociata për anëtarësim në BE

Eurokomisionari pėr zgjerim i Bashkimit Evropian, Shtefan Fyle, gjatė vizitės sė tij tė djeshme nė Athinė ka kėrkuar nga autoritetet greke tė gjejnė mėnyrė qė tė mos e pengojnė Maqedoninė nė Samitin e BE-sė nė dhjetor tė marrė datė pėr fillimin e negociatave pėr anėtarėsim nė BE, njofton korrespondenti i MIA-s nga Brukseli.

Diplomatė tė lartė tė BE-sė, tė cilėt insistojnė pėr anonimitet, konfirmojnė se qėllimi i Fyles gjatė vizitės ka qenė t'i njoftojė grekėt se Republika e Maqedonisė pėr herėn e katėrt do tė marrė rekomandim pozitiv nga Komisioni pėr fillimin e negociatave pėr anėtarėsim nė BE, e cila zyrtarisht do tė publikohet mė datėn 10-tė tė kėtij muaji dhe se "do tė ishte mirė qė Greqia, pa tre bllokadave, tė lejojė qė Maqedonia tė marrė datė".

Peter Stano, zėdhėnės i eurokomisionarit pėr zgjerim, sot nuk deshi t'i zbulojė pikat e diskutimeve tė Fyles me kryeministrin grek Samaras dhe me ministrin e Punėve tė Jashtme, Avramopulos, por e theksoi deklaratėn qė eurokomisionari e dha pas takimeve nė Athinė. "Nė lidhje me Ish Republikėn Jugosllave tė Maqedonisė, i kėmbyem qėndrimet e tona pėr atė se si i shohim ne ngjarjet tė cilat po ndodhin gjatė muajve tė fundit. Unė e njoftova ministrin e Punėve tė Jashtme tė Greqisė pėr atė se si e shikoj Dialogun inkuadrues tė nivelit tė lartė (HLAD), veēanėrisht tre raundet e kėtij dialogu. Kjo rezultoi me reforma dhe e lė vendin prapa nė rrugėn e vėrtetė me reformat, veēanėrisht ato tė cilat kanė tė bėjnė me qeverisjen e sė drejtės. Vlerėsimi im pėr reformat prandaj ėshtė pozitiv. Nė kėtė fazė nuk do tė doja tė zbuloj se ēfarė do tė jetė raporti i tetorit pėr IRJM dhe ēfarė do tė jetė rekomandimi i KE-sė, pėr ēka duhet ta njoftoj Kolegjin e komisionarėve tė KE-sė javėn e ardhshme" thotė deklarata e eurokomisionarit pėr zgjerim.

Fyle ka kėrkuar nga autoritetet greke t'i lejojnė Maqedonisė qė tė afrohet drejt BE-sė.

"Tre vitet e kaluara, Komisioni dha rekomandim pozitiv pėr fillimin e negociatave pėr IRJM-nė. Ne u pajtuam pėr shumė tema, pėr shembull, u pajtuam se ėshtė me rėndėsi vitale tė zgjidhet ēėshtja e emrit, si dhe pėr atė qė vendi tė zhvillohet drejt inkuadrimit nė BE", porositi Fyle nga Athina.

Duke e pasur parasysh krizėn financiare me tė cilėn pėrballet Bashkimi Evropian, pikėrisht institucionet e BE-sė u gjetėn nė sulmin e mediave tė ngujuara nė pėrpjekjet se si ta nxjerrin BE-nė nga kriza, nga e cila po pėson procesi i zgjerimit. Edhe pse Mali i Zi formalisht tani mė filloi negociata, fakt ėshtė se me reformat dhe harmonizimin e rregullativės ligjore me atė evropiane janė larg pas Maqedonisė, qė e konfirmoi edhe vetė Fyle me deklaratėn se malazezėt duhet ta zgjidhin problemin me krimin.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia