Maqedonia

Noterėt, firmat gjeodezike dhe komunat do tė japin fletė pronėsie

Bota Sot | 02.10.2012 19:35
Noterët, firmat gjeodezike dhe komunat do të japin fletë pronësie

Komunat, firmat gjeodezike private dhe noterėt nė njė afat sa mė tė shkurtėr do tė marrim autorizim pėr dhėnien e fletė pronėsive, paralajmėroi sot drejtori i Agjencisė pėr kadastėr tė patundshmėrive Sllavēe Tėrpeski.

Pėr rreth dy javė pritet qė Agjencia pėr kadastėr tė patundshmėrive tė fillojė me lidhjen e marrėveshjeve me ato institucione.

Ēmimi i fletė pronėsisė do tė mbetet i pandryshuar, gjegjėsisht do tė arrijė 125 denarė dhe 50 denarė pėr taksė administrative.

"Pėr rreth dy javė planifikohet tė pėrfundojė testimi dhe tė fillojė lidhja e marrėveshjeve me noterėt dhe firmat gjeodezike. Dhėnia e fletė pronėsive do tė jetė nė bazė tė marrėveshjeve tė lidhura me Agjencinė pėr kadastėr tė patundshmėrive nga e cila do ta marrin softuerin. Nė kėtė mėnyrė do tė jemi mė afėr qytetarėve dhe do t'i shkurtojmė shpenzimet si tė qytetarėve, ashtu edhe tonat", theksoi Tėrpeski nė takimin e sotėm me gazetarėt.

Prej sot Agjencia pėr kadastėr tė patundshmėrive e vendosi edhe kėrkimin e fletė pronėsisė sipas adresės nė tėrė territorin e shtetit. Deri tani, shėrbimin e kėtillė mund ta shfrytėzonin vetėm qytetarėt e Shkupit.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia