Maqedonia

Kukan: Koha ėshtė qė Maqedonia tė fillojė negociata pėr hyrje nė BE

Bota Sot | 02.10.2012 19:31
Kukan: Koha është që Maqedonia të fillojë negociata për hyrje në BE

Deputeti nė Parlamentin Evropian dhe raportues nga hija pėr Republikėn e Maqedonisė, Eduard Kukan vlerėson se ėshtė koha qė Bashkimi Evropian dhe vendet-anėtare tė shkojnė njė hap pėrpara dhe tė fillojnė negociata pėr hyrje nė BE.

Eurodeputeti me pėrvojė nga Sllovakia, nė deklaratė pėr korrespdentin e MIA-s nga Brukseli tha se ėshtė i dukshėm pėrparimi nė reformat nė Maqedoni dhe se pėr kėtė duhet tė ndjeken rekomandimet e Parlamentit evropian dhe tė Komisionit evropian, e kjo ėshtė Kėshilli i BE-sė nė dhjetor Maqedonisė t'i ndajė datė pėr fillim tė negociatave.

"Duke marrė parasysh ngarjet nė Maqedoni, mendoj se ka pėrpjekje tė dukshme dhe pėrparim nė angazhimin pėr plotėsimin e reformave lidhur me BE. E pėrshėndes Dialogun qasės nė nivel tė lartė (HLAD) mes Komisionmit dhe Qeverisė sė Maqedonisė dhe rezultatet deri tani tė arritura. Me rėndėsi ėshtė qė aktivisht tė vazhdohet nė kėtė angazhim", thotė Kukan.

Ai potencoi se ėshtė koha pėr pėrparim lidhur me aspiratat e Maqedonisė pėr anėtarėsim nė BE.

"Mendoj se ndoshta ėshtė koha tė shkohet njė hap pėrpara dhe tė fillojnė negociatat qasėse pėr hyrje tė Maqedonisė nė BE. PArlamenti evropian vitet parapraka qartė rekomandoi hapje tė negociatave", thotė ai.

Pėr konstatim se ekzistojnė pesė vende kandidate pėr anėtarėsim nė BE - Turqia, Islanda, Mali i Zi, Serbia dhe ajo nėse ai si raportues nėn hije tė PE-sė pėr Maqedoninė vlerėson se vendi "meriton" i fundit nga kėto vende tė hyjė nė BE, edhe pse tre herė me radhė merr rekomandime nga KE-ja pėr fillim tė negociatave, kukani me qėndrim se ēdo vend vlerėsohet individualisht.

"Nuk do tė dėshiroja tė spekuloj dhe ta krahasoj situatėn e Maqedoninė me vendet e tjera nga rajoni, duke marrė parasysh se secili i ka specifikat e veta dhe u vlerėsua sipas rezultateve tė veta. megjithatė, siē pėrmenda, e ndaj mendimin e dhėnė nga Komisioni nė vitet parapraka se negociatat me Maqedoninė duhej deri tani tė fillojnė, ėshtė decid sllovaku nga Partia Popullore Evropiane (EPP), e cila ėshtė mė e numėrta nė dhomėn ligjdhėnėse tė familjes sė madhe evropiane.

I pyetur nėse pret qė raporti i i ardhshėm i Komisionit pėr Maqedoninė pėr herė tė katėrt tė rekomandojė fillim tė negociatave pėr anėtarėsim nė BE, Kukan potencoi se pret raport me vlerėsim objektiv tė situatės dhe pėrparimin e Maqedonisė, nė bazė tė sė cilės do ta japė rekomandimin.

E, nėse rekomandimi i KE-sė ėshtė pozitiv, qė pritet tė ndodh nė Samitin e dhjetorit, ku tre herė mė parė Maqedonia ėshtė refuzuar, eurodeputeti thotė:

"Nuk do tė dėshiroja tė spekuloj, por sigurisht se do ta ndjeki vendimin e Kėshillit me kujdes tė madh.

Deputeti sllovak nė Parlamentin evropian me keqardhje konstaton se dhoma ligjdhėnėse evropiane nuk ka kurrėfarė mekanizmi me tė cilin do tė mund t'i pėrkufizojė vendet-anėtare tė BE-sė qė tė mos i bllokojnė kandidatėt pėr anėtarėsim tė inkuadrohen nė BE. Debati i tillė nė PE ėshtė hapur, para sė gjithash pėr shkak tė rastit me Maqedoninė, vend i cili i plotėson tė gjitha kushtet qė tė fillojė negociata, por ėshtė i bllokuar nga Greqia pėr shkak tė kontestit me emrin.comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia