Maqedonia

Klinika e Shkupit, 12 transplatime veshkash

Bota Sot | 02.10.2012 09:31
Klinika e Shkupit, 12 transplatime veshkash

Nė Klinikėn e Urologjisė nė Shkup nė gjashtė mujofshin e parė tė kėtij viti janė kryer 12 transplantime tė veshkave qė kaluan me komplikime tė vogla. Kirurgėt u lavdėruan se madje pėr njė muaj kanė bėrė 4 transplantime, kurse deri nė mbarim tė viti 2012-tė planifikojnė qė tė arrijnė deri nė 20-tė. Sipas tyre, kjo ka tė bėj me pėrmasimin e kushteve tė punės dhe mė tepėr para qė ndahen nga Fondi i sigurimit shėndetėsor. Vitin e kaluar ishin kryer vetėm 6 operacione tė kėtilla. Transplantimi i veshkave nė Maqedoni kryhet edhe tek fėmijėt por nė njė numėr dukshėm mė tė vogėl nė raport me tė rriturit.

“Prej 22 marsit e deri mė sot, u kryen 12 transplantime. Pėr fatin tonė dhe pėr fatin e pacienteve ato kaluan me komplikime minimale, do tė thotė tė gjithė pacientėt janė mirė. 2 pacientėt e fundit ende janė tek ne pasi transplantuar javėn e kaluar dhe gjenden nė qendrėn e transplantimit”, tha Sashko Doklēev, Shef i repartit tė transplantimit

“Para 1 viti e gjysmė filluam edhe me transplantimin tek fėmijėt nė bashkėpunim me kirurgėt e fėmijėve, nefrologot dhe urologėt pediatriatik. Kėtė vit kemi bėrė tre transplantime kurse njė duhet tė bėhet tė hėnėn”, tha Sotir Stavrdis, kirurg


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia