Maqedonia

Promovohet projekti pėr sigurinė nė Shkolla

Bota Sot | 02.10.2012 09:26
Promovohet projekti për sigurinë në Shkolla

Ministrja e Brendshme Gordana Jankullovska prezantoi sot vazhdimin e projektit “Siguri nė shkolla” i cili po realizohet nga Zyra pėr Parandalim pranė Sektorit tė Punėve tė Brendshme Shkup dhe OSBE-ja. Gjatė realizimit tė projektit, nxėnėsit pėrmes grupeve mėsojnė si tė mos shkaktohet dhuna dhe si tė bashkėpunojnė me policinė dhe t’i besojnė uniformave. Ministrja Jankullovska tha se kriminaliteti nė mesin e tė miturve vazhdon tė mbetet i lartė.

“Kur flasim pėr mė tė rinjtė, patjetėr duhet tė ballafaqohemi me faktin jo tė dėshiruar se vitin e kaluar kishim dy herė mė shumė prishje tė rendit dhe qetėsisė me dhunė nga ana e nxėnėsve. U regjistruan 103 raste krahasuar me 59 tė njė viti paraprak kur u paraqit sjellje e dhunshme nga ana e nxėnėsve. Gjatė incidenteve nxėnėsit nė tė shumtėn e rasteve kanė pėrdorur dhunė fizike, nė 85 raste, pastaj nė 9 raste janė pėrdorur sende tė forta, nė 6 tė tjera ėshtė pėrdorur thikė, nė dy raste me pushkė ėshtė gjuajtur ndaj nxėnėsve dhe nė njė rast me pushkė ėshtė goditur njė nxėnės nė pjesėn e kokės”, tha Gordana Jankullovska, ministre e Punėve tė Brendshme.

“Shkollat kanė rol tė rėndėsishėm nė mbrojtjen e fėmijėve nga dhuna, ndėrsa punonjėsit arsimorė kanė pėr obligim tė sigurojnė mjedis tė sigurt qė do tė respektojė dhe do tė mbėshtes besimin dhe zhvillimin e fėmijėve”, tha Panēe Kralev, ministėr i Arsimit.

Shefi i misionit tė OSBE-sė nė Maqedoni Ralf Bret tha se realizimi i projektit ka mundėsuar qė nxėnėsit tė njihen mė shumė me punėn e policisė, tė vizitojnė stacionet policore, tė njihen me pasojat nga dhuna si dhe tė mėsojnė mė shumė pėr tė drejtat themelore tė njeriut.

“Atmosfera e lirė ju mundėsoi nxėnėsve tė kuptojnė sjelljen e tyre personale lidhur me tolerancėn dhe respektin ndaj ndryshimeve. Nė fazėn finale tė projektit, njė numėr i madh i nxėnėsve kanė theksuar rritjen e besimit ndaj policisė si dhe shkatėrrimin e stereotipave lidhur me policinė. Ėshtė me rėndėsi qė projekti po mundėsojė rritjen e ndėrgjegjes sė nxėnėsve lidhur me paragjykimet pėr grupe tė caktuara ose individė”, tha Ralf Bret, shef i misionit tė OSBE-sė.

Vitin e kaluar nė projektin “Siguri nė shkolla” u pėrfshinė 5 shkolla tė mesme duke inkuadruar nxėnės tė vitit tė parė dhe tė dytė. Ndėrkohė, nė projektin e sivjetmė janė pėrfshirė edhe 9 shkolla fillore, me nxėnės nga klasat e 7-a dhe 8-a.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia