Maqedonia

Arifi: Eurointegrimi ėshtė proces kolektiv dhe kėrkon angazhim nga tė gjithė

Bota Sot | 01.10.2012 23:52
Arifi: Eurointegrimi është proces kolektiv dhe kërkon angazhim nga të gjithë

Puna e eurointegrimeve ėshtė proces kolektiv dhe ai kėrkon angazhim dhe pėrgjegjėsi nga tė gjithė, Qeveria, Kuvendi, qytetarėt, pasi pėrfitimet nga anėtarėsimi do t'i shfrytėzojmė tė gjithė nė shoqėri. Duke marrė parasysh se ky proces ėshtė i lidhur me ēėshtjen pėe emrin, Dialogu i filluar qasės nė nivel tė lartė, i cili ėshtė pronė e tė gjithė neve, jep mundėsi qė nė mėnyrė praktike t'i qasemi ndaj adresimit tė kritereve pėr anėtarėsim nė BE.

Kėtė e theksoi zėvendėskryeministrja e obliguar pėr ēėshtje evropiane Teuta Arifi nė debatin e sotėm publik nė Shkup, i titulluar "Shqiptarėt nė Maqedoni dhe BE", i organizuar nga Instituti pėr hulumtime politike dhe sundim tė mirė. Sipas saj, dialogu jep mundėsi qė tė shkurtohet koha e negociatave pėr hyrje nė BE sapo tė fillojnė ato.

"Nėse ēėshtja pėr emrin sot vendoset, hyrja nė BE nuk mund tė bėhet tė nesėrmen, pasi nevojitet kohė tė arrihet marrėveshje pėr 34 kapitujt e legjislaturės evropiane. Qasja qė e pata kėrkon shkurtim tė kohės nė atė proces me qėllim qė koha kur do tė zgjidhen problemet tjera, kohėzgjatja e negociatave tė jetė edhe mė e shkurtė. Dialogu qasės ėshtė urė e cila ėshtė e vendosur pėr ne, nė vend se tė ulemi dhe tė ankohemi, tė kyēim njė dritė tė vogėl dhe tė ecim pėrpara", tha Arifi.

Ajo ka shprehur kėnaqėsi nga pėrparimi deri tani tė realizuar nė kuadėr tė Dialogut nė nivel tė lartė lidhur me reformat e zbatuara nė sferat kyēe nė tėc ilat insiston KE-ja, - mediat, reformat nė gjyqėsi, administratėn publike dhe legjislaturėn zgjedhore dhe raportin e pėrgatitur pėr implementimin e Marrėveshjes sė Ohrit. Konkludimet nga dialogu nė nivel tė lartė, megjithatė, shtoi, flasin pėr kontinuitetin e kėtij procesi dhe japin mundėsi qė besojmė se BE-ja do tė mbetet partner i afėrt, i cili do ta ndihmojė integrimin e vendit nė BE.

"Shumė ėshtė me rėndėsi qė vendet anėtare tė cilat marrin vendime pėr hapjen e negociatave, tė kenė njė dosje pėr vendin, ku do tė tregohet orientimi i fuqishėm i pėrbashkėt politik i tė gjithė faktorėve politikė qė tė plotėsohen kriteret e vendosura nga BE-ja", vlerėson zėvendėskryeministrja Arifi, sipas sė cilės aty duhet tė jetė kontributi i ynė mė i madh.

E pyetur pėr dialogun politik mes partive nė kontekst tė ligjit pėr ish-pjesėtarėt e sigurisė, ajo vlerėsoi se Kuvendi ėshtė vendi ku duhet haptazi tė debatohet pėr ēėshtje, pėr tė cilat nuk ėshtė patjetėr tė ketė qėndrime tė njėjta, e kjo ėshtė, thotė ajo, logjika e demokracisė.

Lidhur me temėn e debatit ajo tha se orientimi i pėrgjithshėm strategjik i shqiptarėve nė rajon ėshtė panevropian, pasi Evropa e bashkuar jep mundėsi mė tė mėdha qė tė adresohen dhe tė ballafaqohen me tema, duke i pėrfshirė edhe ato me natyrė etno-politike.

"BE-ja dhe orientimi i ynė pėr hyrje nė BE, sa na jep hapėsirė shqiptarėve qė tė bėhemi pjesė e njė hapėsire, po ashtu u jep edhe tė gjithė qytetarėve tjerė nga RM-ja qė tė gjejnė forcė kohezive ndaj njė koncepti tė pėrbashkėt. Ne nė shoqėrinė tonė kemi shumė tema tė cilat mund tė na ndajnė, por pak tė cilat mund tė na afrojnė, e BE-ja ėshtė njė nga to. Pėr kėtė shkak edhe qasja dhe marrėdhėnia pėrgjegjėse ndaj kėtij procesi ėshtė marrėdhėnie e pėrgjegjshme ndaj ardhmėrisė sė shtetti dhe qytetarėve tė tij", tha Arifi.

Zėvendėskryeministrja pėr eurointegrime me porosi deri te tė rinjtė nga etnikume tė ndryshme pėr afrimin e tyre, haptazi tė debatojnė pėr tė gjitha ēėshtjet, pasi, tha ajo, debatet janė mundėsia mė e mirė qė tė kėmbehen pėrvoja, ide dhe argumente.

"Pas ēdo debati ndoshta nuk do tė ndryshohemi, por do t mėsojmė mė shumė pėr ēėshtjet pėr tė cilat debatohet. Kėto debate duhet tė jenė interetnike. Mjediset tona kanė nevojė pėr debat, i cili do ta ngrit frymėn tonė kolektive, por edhe pėr debate tė cilat i tejkalojnė dallimet etnike. Duhet tė debatohet edhe pėr tema tė cilat nuk janė tė lehta, duhet haptazi tė thuhen punėt, por edhe zgjidhjet duhet tė jenė tė pėrbashkėta, e kėtu duhet tė pėrfshihen kompromiset", tha Arifi.

Enisa Bajrami nga IHPSM, mes tjerash, potencoi se nuk ėshtė vetėm emri problem, por edhe plotėsimi i kritereve tė Kopenhagės, tė cilat nuk janė tė njohura pėr mbi 70 pėr qind tė qytetarėve. Ajo vėrejti se shqiptarėt japin kontribut tė madh nė plotėsimin e reformave, por se kjo nuk dėgjohet mjaftė shpesh, pa marrė parasysh nėse bėhet fjalė pėr politikanė shqiptarė apo maqedonas.

Nė debatin janė parashtruar edhe rezultate nga hulumtimi, sipas tė cilit , shumica e madhe e qytetarėve tė Maqedonisė janė pėr anėtarėsim tė vendit nė BE. pėrkrahja te shqiptarėt ėshtė 92 pėr qind, ndėrsa te maqedonasit 87 pėr qind.

Instituti pėr hulumtime politike dhe sundim tė mirė ekziston njė vit dhe punon nė hulumtime dhe projekte nga sfera e politikave publikecomments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia