Maqedonia

PDSH zgjedh Isen Shabanin kandidat pėr Vrapēishtin

Bota Sot | 17.09.2012 15:21
PDSH zgjedh Isen Shabanin kandidat për Vrapçishtin

Partia Demokratike Shqiptare Dega nė Vrapēisht ka zgjedhur Isen Shabanin pėr kandidat nė Komunėn e Vrapēishtės nė zgjedhjet lokale tė vitit 2013.
Nė Kuvendin Zgjedhor tė mbajtur mbrėmė, ėshtė zgjedhur nė mėnyrė unanime edhe lista e kėshilltarėve pėr kėtė komunė, pėr bartės tė sė cilės ėshtė zgjedhur Nexhadi Vejseli.
Kandidati pėr kryetar komune, Isen Shabani, ėshtė zotuar pėrpara kuvendarėve tė pranishėm se do tė gjejė zgjidhje pėr problemet qė preokupojnė banorėt e kėsaj zone, ndėrsa ka kritikuar qeverisjen e tanishme tė Komunės.
“E ndėrmora kėtė hap tė rėndėsishėm, bashkė me Partinė Demokratike Shqiptare dhe me ju kėshilltarė tė nderuar qė t’i themi mjaft mė kėtij pushteti lokal qė nuk ėshtė afėr popullit dhe nuk ofron zgjidhje pėr problemet me tė cilat ballafaqohet populli. Pėr fat tė keq, ky pushtet lokal pėr njė dekadė tė tėrė nuk arriti tė realizojė asnjė projekt nė tė mirė tonėn. Asnjė premtim qė dha nuk e mbajti. Prandaj e pranova kėtė kandidaturė, sepse jam i bindur thellė qė kjo gjendje mund tė ndryshohet bashkėrisht nga tė gjithė ne. Ne kemi vizionin tonė dhe planet tona pėr tė pėrmirėsuar jetėn dhe pėr tė zhvilluar komunėn”, ka deklaruar Shabani.
I pranishėm nė punimet e Kuvendit Zgjedhor ka qenė edhe kreu i PDSH-sė, Menduh Thaēi, i cili ka ripėrsėritur arsyet pėrse duhet votuar opsioni i PDSH-sė.
“Ju e dini se na kanė sulmuar se jemi bėrė tė mėrzitshėm me ēėshtjen kombėtare, duke pėrmend ēėshtjen kombėtare duke pėrmend shqiptarinė, shpjegoni se ēėshtja kombėtare ka tė bėjė prej te buka e gojės, oborri i shtėpisė, shtėpia si duhet, kanalizimi si duhet, infrastruktura si duhet shkolla si duhet, universiteti si duhet, parandalimi i ikjes sė tė rinjve, parandalimi i shkatėrrimit tė territoreve shqiptare. Qėndrimi i PDSH-sė ėshtė qėndrim shumė i drejtė dhe shumė i lirė, pa dyshim se pėr ta vėrtetuar kėtė qėndrim tonė kemi kaluar nėpėr periudha shumė tė rėnda dhe shumė tė vėshtira, megjithatė sot bashkėrisht duhet tė jemi krenarė se ky popull ka prodhuar njė forcė politike vėrtet shqiptare e cila nuk gjunjėzohet”, ka theksuar Thaēi. Zh.mk



comments powered by Disqus
Tjera nga Maqedonia