Lifestyle

Njė “armė” pėr tė luftuar minat

Bota Sot | 23.10.2012 11:27
Një “armë” për të luftuar minat

Mund tė duket si njė top gjigant i ardhur nga njė botė tjetėr, por kjo ėshtė pajisja qė mund tė shpėtojė jetėn e mijėra personave ēdo vit.

E ndėrtuar me shkopa bambuje, hekur dhe plastikė, pajisja sferike ėshtė e specializuar nė shkatėrrimin e minave anti-njeri dhe mund tė zėvendėsojė kėrkimet e lodhshme qė bėhen manualisht nga ushtarėt.

Pajisja jep garanci tė plotė nė shpėrthimin e minave qė ndesh nė rrugėn e saj, ndėrsa ėshtė e pajisur me njė sistem tė orientimit hapėsinor, qė e bėn atė tė jetė nė gjendje tė kontrollojė ēdo zonė tė dyshuar pėr mina.

E prodhuar nė mėnyrė artizanale dhe me njė kosto fare tė lirė, “topi” mund tė shkatėrrojė deri nė katėr bomba, pėrpara se tė bėhet i papėrdorshėm.

Pėr mė tepėr, ajo qė e bėn kėtė pajisje kaq tė sofistikuar, ėshtė aftėsia pėr t’u telekomanduar nė distancė, duke qenė kėshtu nė gjendje qė tė eliminojė minat, pa asnjė rrezik pėr ushtarėt qė merren me kėtė punė.

Projektuesi i pajisjes, Massoud Hassani, ėshtė afgan, qė u largua nga vendi i tij nė moshėn 14-vjeēare, pasi njė pjesė e familjes mbeti viktimė nga njė minė, e vendosur prej talebanėve.


Komentet

Komente | Kthehu

Vėrejtje:

Lexues dhe komentues tė nderuar Bota sot ka ofruar gjithmonė hapėsirė tė lirė pėr komentime dhe pėr diskutime, me qėllimin e mirė tė nxitjes sė debateve. Por, pėr shkak tė komentuesve tė papėrgjegjshėm, qė keqpėrdorin kėtė mundėsi, kemi vendosur ta ndryshojmė qasjen drejt komentimit tė lajmeve. Tash e tutje, komentuesit profilin e tyre duhet ta autorizojnė me email valid dhe tė dhėna personale tė shtuara. Ēdo pėrdorues, nė panelin "Settings" duhet tė vendos emailin valid, e pastaj tė kėrkojė qė nė atė adresė elektronike t'i dėrgohet linku pėr aprovim. Ky link duhet tė klikohet, qė tė autorizohet profili pėrmes tė cilit mund tė komentoni.

comments powered by Disqus
Tjera nga Lifestyle